Учні Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату реалізували проєкт “Єврейський Станиславів”. Презентували його 15 травня в стінах рідного закладу.
Розповідає Інформатор.
У межах проєкту зробили сайт, де розмітили інформацію про історію єврейської спільноти Станиславова/Станіслава. Створення платформи, її змістове наповнення, фото- та аудіоописи здійснила команда учнів під керівництвом учителя історії Андрія Яворського.
Команда:
- учень 11 класу; головний ІТ-спеціаліст, автор сайту Ілля Герега
- учениця 11 класу; пошуковець джерел, озвучувачка аудіо-гіда, авторка фото Кіра Байдюк
- 9 клас; озвучувачка аудіо-гіда Софія Герега
- 11 клас; відеооператор Артур Панченко
- керівник гурткової роботи ліцею, звукозаписувач та редактор аудіо-гіда Сергій Базовський.
Сайт виконали у межах спільного проєкту “Збереження єврейських кладовищ” організацій Centropa, Фонд єврейської спадщини (FJH) та Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ (ESJF), спрямованого на збереження, захист і підвищення обізнаності суспільства про локальну єврейську спадщину.
Ось так виглядає сайт:
Івано-Франківський фізико-технічний ліцей обрали “зразковою” школою (“Model School”) від України, а сам проєкт тривав з грудня минулого року до травня 2023 року.
Як розповів Андрій Яворський, матеріали для наповнення сайту шукали в інтернеті. Наприклад, сайти з єврейською тематикою – “Яд Вашем” і “JewishGen”. А ще закупили всю існуючу літературу краєзнавчого характеру, що тільки є і дотична до теми.
“У визначенні історії єврейських будівель та установ дуже сильно допомогли статті покійного Михайла Головатого та Івана Бондарева у “Репортері”. Як показала практика, саме звідти черпали інформацію автори більшості інтернет-сайтів. Щодо історії єврейської спільноти загалом, то тут найбільше стала в нагоді праця Н. Гелбера “History of the jewish people in Stanislavov”, – каже він.
Найбільшою складністю була робота під час ракетних ударів, відключень електрики і зростання рівня підозр до людей, які щось фотографують.
“Одна тітонька влаштувала цілий допит і ледь не викликала поліцію із питанням: “А що це ви тут фотографуєте?”, – ділиться педагог.
Збереження єврейських кладовищ – це пілотний проєкт, який фінансується ЄС і спрямований на збереження єврейських кладовищ у Центральній та Східній Європі. Його реалізовують неурядові організації з питань єврейської спадщини – Європейська ініціатива єврейських кладовищ ESJF, Centropa та Фонд єврейської спадщини.
Проєкт має на меті підвищити обізнаність місцевих громад про єврейські кладовища, допомогти зберегти їх. У центрі уваги – Грузія, Угорщина, Литва, Молдова, Польща, Словаччина та Україна.
Проєкт складається з семінарів, вебінарів, молодіжних та мистецьких університетськів конкурсів, а також різних форм взаємодії з місцевими установами та неурядовими організаціями.
Більше інформації про проєкт тут.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com