У випадку застосування ядерної зброї, використання “брудної бомби” або вибуху на АЕС перш за все необхідно спуститися в укриття або ж знайти для себе безпечне місце. Тільки коли ви у відносній безпеці, ввімкніть радіо чи телебачення, щоби отримувати подальші сповіщення від влади.
Розповідає Інформатор із посиланням на ресурс Довідка.Інфо.
У разі катастрофи оперативну інформацію повідомить ДСНС, Генштаб, поліція чи місцева влада на офіційних сторінках. Якщо звʼязок буде нестабільним, можна використовувати полегшені версії соцмереж (Facebook Lite, Messenger Lite).
Є велика ймовірність того, що в зоні ураження ядерною зброєю зовсім не працюватиме інтернет та засоби звʼязку, тому варто мати радіоприймач, який працює від батарейок, щоби не залишитися зовсім без засобів звʼязку.
Що робити, якщо ядерний вибух застав вас на вулиці?
- Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), негайно відверніться й у жодному разі не дивіться в той бік: можна отримати опік рогівки, спалахову сліпоту чи опік очей.
- Ляжте на землю, намагайтеся знайти в секундній доступності заглиблення чи виступ, за яким можна сховатись від ударної хвилі та уламків.
- Спробуйте закрити всі відкриті частини тіла: ляжте ногами в бік вибуху, обличчям донизу, підкладіть руки під себе, щоб захистити їх від опіків та травмувань.
- За можливості прикрийте вуха навушниками — це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу чи хусткою, дихайте через них.
- Підручні засоби захистять від внутрішнього опромінення повністю, тож важливо якнайшвидше потрапити в укриття: біжіть туди одразу як з’явиться можливість звестися на ноги й коли минула вибухова хвиля від застосування ядерної зброї.
- Бігти в укриття треба враховуючи напрям вітру: якщо він дме з епіцентру вибуху – пересувайтесь перпендикулярно (ліворуч або праворуч) напряму вітру. В іншому випадку – рухайтесь проти вітру.
- Головний критерій пошуку укриття – хвилинна доступність. Якщо немає спеціально обладнаного сховища, шукайте підвал або центр великих бетонних будівель із мінімальною кількістю вікон та дверей. Зони будівлі, де найбезпечніше сховатись у разі застосування ядерної зброї, дивіться на ілюстрації:
- Біля укриття зніміть верхній шар одягу: так ви усунете до 90% радіоактивного забруднення й перебуватимете під дією опромінення менше часу. Знімаючи одяг, уникайте контакту шкіри із забрудненим одягом: покладіть речі в поліетиленовий пакет або герметичний контейнер. Найкраще переодягнутися повністю та якнайшвидше провести дезактивацію: для змивання радіоактивного забруднення зі шкіри та поверхонь можна використовувати водопровідну воду (якщо не було офіційних повідомлень про заборону її використання);
прийміть прохолодний душ із використанням миючих засобів, уникайте сильного тертя шкіри; якщо немає змоги прийняти душ, омийте всі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя з милом; не тріть шкіру в місцях, де є подряпини чи рани; якщо зовсім немає доступу до води, скористайтеся вологою серветкою, чистою вологою тканиною/вологим паперовим рушником; ретельно протріть усі відкриті ділянки шкіри; поверхні й предмети протріть вологою ганчіркою або серветкою; за можливості одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг, що не міг зазнати радіоактивного забруднення. - Переконайтесь, що в приміщення не потрапляє повітря ззовні: вікна, двері, вентиляційні отвори мусять бути зачинені, кондиціонер та обігрівач вимкнені. Перейдіть у кімнату без вікон, якщо така є.
- Дистанціюйтесь від інших людей у приміщенні, не торкайтесь їх, щоби не спричинити радіоактивного забруднення одне одного.
- Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Знайдіть джерело інформації (радіо, телевізор, інтернет) й не вимикайте його, щоби не пропустити інструкції.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації.
Якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні
- Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. перейдіть у кімнату, де немає вікон, якщо така є.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації. Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
- Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Якщо члени вашої сімʼї на момент вибуху були в іншому укритті, вони мають залишитись там до отримання дозволу покинути його.
- Тримайте домашніх тварин усередині укриття.
- Не вживайте водопровідну воду до повідомлення про її безпечність.
Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі
- Помітивши спалах у небі чи його відбиття від поверхонь, у жодному разі не дивіться в його бік.
- Зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги.
- Закрийте всі отвори: вікна, двері, люки, перекрийте потік повітря ззовні.
- Сядьте у захисну позу (закрийте голову руками та опустіть лікті на коліна).
- За можливості прикрийте вуха навушниками — це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них, поки не опинитесь в укритті: це має захистити вас від потрапляння радіонуклідів в організм.
- Після вибуху негайно треба знайти укриття.
Якщо ваша дитина під час ядерного вибуху в школі або садочку
- Якщо на момент ядерного вибуху ваша дитина була в закладі освіти, вона має залишатись там в укритті з рештою дітей.
- Навіть якщо школа або садок в пʼятихвилинному доступі від дому, не потрібно виходити з укриття і забирати дитину: на вулиці ви можете зазнати радіаційного впливу, а також нашкодити вашій дитині й іншим дітям та вчителям/вихователям, які перебувають в укритті школи чи садочка.
- Згідно норм безпеки приміщення для укриття мають загерметизувати зсередини, аби туди не потрапляти шкідливі речовини ззовні.
Для того, що мати впевненість, що школа або садок готові до будь яких сценаріїв переконайтеся заздалегідь, що укриття захистить вашу дитину від радіації у випадку ядерного вибуху. Для цього потрібно:
- Переконатись, що у працівників та дирекції школи або садочка є план дій на випадок ядерного вибуху. Вони мають діяти згідно із загальними правилами поводження у такій надзвичайній ситуації.
- Якщо дирекція закладу не проінформувала вас про це, ви маєте домовитись заздалегідь із іншими батьками та вчителем, що у випадку ядерного вибуху двері укриття, де перебувають діти – не будуть відчиняти, допоки не було дозволу від органів влади: прийти й забрати дитину звідти, поки немає офіційних оголошень, що загроза минула – буде неможливо.
- Укриття має бути адаптоване для перебування там в умовах ядерної небезпеки. Чи є в адміністрації школи відповідні документи, акти перевірки контролюючих органів, що свідчать про придатність. Також мусить бути акт ДСНС про те, що приміщення в задовільному санітарному та протипожежному стані.
- Деякі заклади мають спеціальні протирадіаційні укриття або більш надійні сховища – герметичні. Однак за відсутності таких допускається перебування в найпростіших укриттях, але в яких дотримані вимоги: розташовується в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному чи на першому поверсі (за умови забезпечення огороджувальними будівельними конструкціями), в основній будівлі школи або не далі, ніж 100 метрів від неї; поруч немає резервуарів з небезпечними хімічними, легкозаймистими, горючими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідними та каналізаційними магістралями;
- Укриття забезпечене електроенергією, водопроводом та каналізацією або ж має приміщення для виносних баків;
- Не має бути ніяких отворів у стінах окрім дверей. Якщо є інші – мають бути закладені мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками чи цеглою;
- Є не менше ніж два евакуаційних виходи (для укриттів до 50 осіб допускається один вихід);
- Через укриття не проходять водопровідні, каналізаційні чи інші магістралі;
- Входи зачиняються посиленими дверима з негорючих матеріалів (металевими або дерев’яними, оббитими залізом) чи захисними екранами (кам’яними, цегляними, залізобетонними) на висоту не менше 1,7 м;
- Є вентиляція;
- Площа – не менше 1 метра на людину.
Укриття має бути розраховане на перебування дітей впродовж не менше 48 годин. Адміністрація закладу мусить забезпечити:
- місця для сидіння (лежання): стільці, лавки чи ліжка, спортивні мати, каремати;
- теплі ковдри або спальники;
- поліетиленові пакети;
- армований скотч для герметизації приміщення;
- ганчірки та вологі серветки;
- вода для очищення тіла, предметів, поверхонь від радіаційного пилу;
- питна вода у розрахунку одна особа/2 л на добу;
- запас консервів та сублімованої їжі;
- контейнери для продуктів харчування;
- баки для нечистот, що щільно закриваються (для неканалізованих будівель і споруд);
- резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо);
- вогнегасники;
- аптечка із засобами надання невідкладної медичної допомоги;
- респіратори FFP2 та FFP3 в розрахунку на максимальну кількість дітей, яку вміщує сховище;
- засоби зв’язку та оповіщення (телефон, радіоприймач на батарейках на випадок відсутності звʼязку та струму, інтернет, Wi-Fi);
- інструменти (лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки, ножівки тощо).
Запас таблеток йодиду калію на максимальну плановану кількість дітей та персоналу в укритті:
- немовлята від народження до 1 місяця – 16 мг на особу,
- діти (від 1 місяця до 3 років) – 32 мг, діти (від 3 до 12 років) – 62,5 мг на особу,
- підлітки (від 12 до 18 років), вагітні, матері-годувальниці та дорослі (до 40 років) – 125 мг на особу, дорослим від 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна.
У тривожному рюкзаку дитини має бути:
- пляшка чистої води;
- поживні батончики чи снеки в герметичних упаковках;
- нотатка від батьків, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);
- телефон (за можливості), зарядний пристрій і павербанк;
- індивідуальний набір необхідних ліків, респіратори (запас на кілька днів);
- комплект змінної білизни та одягу;
- спальник, якщо ними на забезпечує заклад;
- улюблена іграшка або річ;
- інші речі відповідно до віку дитину (підгузки, дитяче харчування).
Щоби не навантажувати дитину, домовтеся з адміністрацією чи вчителем/вихователем про те, щоби ці речі зберігались у закладі, аби їх можна було швидко брати під час тривоги.
Обовʼязково попередьте медичного працівника школи або садочка, вчителів/вихователів або адміністрацію, якщо ваша дитина має порушення функціонування щитоподібної залози або алергію на калій йодид, адже в укритті їм може знадобитися профілактика (за вказівкою ДСНС). Проговоріть з дитиною, що в разі ядерної загрози вона певний час залишатиметься в укритті з іншими дітьми. Не залякуйте дитину, але й не прикрашайте події. Поясніть, це важливо для того, аби перечекати небезпеку. Запевніть її, що як тільки небезпека мине, уся ваша родина знову буде разом. Якщо ви не впевнені у безпечності перебування вашої дитини в укритті навчального закладу у випадку ядерного вибуху, ви можете прийняти рішення про навчання вашої дитини дистанційно. Залежно від ситуації, органи місцевого самоврядування або адміністрація закладу можуть тимчасово припинити очне навчання.
Що робити, якщо під час радіаційної аварії вам потрібно буде вийти з укриття?
- Не покидайте укриття без дозволу ДСНС, органів виконавчої влади чи інших офіційних установ.
- Користуйтеся респіратором, надягніть максимально закритий та щільний одяг, плащ, гумове взуття та рукавички.
- Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби чи лісові ягоди, не паліть.
- Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей та домашніх тварин.
- Якщо є можливість, проведіть дезактивацію, як при ядерному вибуху.
- Одягніть чистий, максимально закритий та щільний одяг.
Як безпечно харчуватися та пити воду під час радіаційної аварії чи після ядерної атаки?
Безпечно вживати їжу, яка не контактувала з радіоактивними речовинами: їжа в герметичних контейнерах (банках, пляшках, коробках тощо) та їжа в холодильнику або морозильній камері. Харчові контейнери треба витерти вологою ганчіркою або чистим рушником, як і столи й посуд. Витріть також миски й килимки для домашніх тварин. Ганчірʼя, яким ви все протерли, покладіть у пакет чи пластикову коробку, яка герметично закривається. Зберігайте в місці, не доступному для дітей чи домашніх тварин.
Не збирайте й не вживайте їжу зі свого саду, городу чи ту, що перебувала на вулиці, до офіційного повідомлення щодо її безпеки. Також до оголошення безпечною для вживання є тільки бутильована вода, тож варто мати достатній запас. Кип’ятіння не знищує радіоактивні речовини. ДСНС чи органи виконавчої влади повідомлять про безпеку водопровідної води.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com