Волинський краєзнавець Олександр Котис у “Хроніках Любарта” показав, як змінився Луцьк з часів Першої світової війни.
Повідомляє Інформатор, покликаючись на сайт новин Волині “Конкурент”
У 1915 році під час Першої світової війни Луцьк зайняли війська тоді ще наявної Австро-Угорської імперії. Менш ніж за рік вони покинули місто внаслідок Брусилівського (Луцького) прориву армії тоді ще також чинної Російської імперії.
Тоді австро-угорські солдати зробили низку світлин окупованих ними земель, в тому числі Луцька. Здебільшого це були як аматорські фото, зроблені кишеньковими “кодаками” для приватних альбомів, так і професійні знімки для військового й державного архівів.
Нижче наводимо: 8 найпоказовіших світлин, зроблених австро-угорцями в 1915-1916 роках, на які наклали сучасні фото з тих самих ракурсів 2017 року (деякі фото на рік-два старіші).
Вулиця Кафедральна і кірха
Лютеранська кірха (церква, відома пам’ятка архітектури) в Луцьку за XX століття зазнала чимало руйнувань. На знімку вона виглядає майже без змін, хоча залишилося трохи старої бруківки. Значна частина будинків оновлена.
Сквер на Лесі Українки
Увага на центральне фото! За каплицею – корпус монастиря тринітарів, у якому зараз військовий госпіталь. Будинок зліва отримав третій поверх, каплицю Іверської Богоматері знищили у 1959-1960, пам’ятника Бойку тоді ще в принципі не було (хлопцеві тоді було тільки 14 років), як і зараз нема після декомунізації.
Алея до собору
Оновили пішохідне мощення. Все інше – майже на своїх місцях. Перевісили трохи вище ліхтарі після реконструкції 2016-2017 років. Більше немає так густо дерев.
Вулиця Шопена
У цій будівлі розташовувався відділ військового картографування.Будівля протягом історія втратила фронтон, її потинькували й пофарбували.
Ханя Кіперман і сенаторка Левчанівська
Фото з цього ракурсу показує дуже сильні зміни в забудові. Проте є одна добра зачіпка – будинок Хані Кіперман (на початку ХХ століття) зліва. Він досі стоїть.
Будинок справа – радянський, збудований на місці зруйнованого війною міжвоєнного луцького кінотеатру «Сонце». А перед Першою світовою і під час тут був інший будинок, з аптекою. Вулиця Сенаторки Левчанівської дуже змінилася за сто років.
Замок і річка Глушець
Це майже той самий ракурс. Аби знайти точно той самий, треба було відійти праворуч, тоді б на сучасному фото було видно будинки справа, які також є на старому. Проте зараз там дерева і повторити фото точно з того місця не вдається.
Головна зміна – втрата міської річки Глушець. Видно, що на місці, де раніше була вода, з’явився ринок.
Також видно, що головна вежа замку отримала корону. Це не “новодєл”. Корона була там в оригіналі, але перед Першою світовою її розібрали через аварійний стан. В радянський час конструкцію відновили.
Майдан перед собором
Загальний образ собору не змінився з моменту його появи внаслідок реконструкції давнього костелу бернардинів. З’явилося більше автомобілів і забудови на території навколо.
Районний будинок культури
Розташовується на вулиці Ковельській. Більше знаний як місце, де виступав театр “Гармидер”. Будівля втратила гарні декоративні елементи свого цегляного стилю.
Змінилося навіть розташування вікон на другому поверсі головного фасаду. На третьому і першому замурували.
На зворотному фасаді немає штукатурки і тому видно первинний декор.
В часи війни використовувався як торговий дім братів Жданових у Москві. Ще один напис на фасаді – “покупка ячменя”.
До теми: Село на Волині 100 років тому: рубрика ретро-фото
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87