Івано-Франківськ До сайту

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього: становлення свята й чому варто уникати лісу

Сьогодні християни святкують визначне релігійне свято — одне з 12 головних в церковному році. Цього дня всі вірні зобов’язані дотримуватися посту та згадувати святителя Івана Златоуста. 

Пише Інформатор.

Українська Греко-Католицька Церква Івано-Франківської Архієпархії розповідає, що встановленню празника Воздвиження передувало віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос. Християн­ська традиція передала нам кілька різних легенд щодо віднайдення святого хреста, з яких аж три приписують це святій Єлені († к. 330), матері цісаря Костянтина Великого. Віднайдення святого хреста мало бути в 326 році.

Історики, які згадують про віднайдення святого хреста, нічого не говорять про його перше воздвиження відразу після віднайдення, що оповідає нам побожна традиція. Грецька Церква відзначає пам’ять віднайдення святого хреста 6 березня. Цей церковний празник у Пролозі має назву: “Віднайдення Чесного Хреста, що його віднайшла блаженна Єлена”. Латинська Церква святкувала цю подію 3 травня, але при реформі празників за папи Івана XXIII у 1960 році це свято викреслено з церковного календаря.

Початок празнику Воздвиження дало посвячення храму Гос­поднього Воскресення, який збудував святий Костянтин Великий на Голготі в Єрусалимі. Це посвячення відбулося дуже врочисто за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступ­ного дня після посвячення храму було врочисте воздвиження від­найденого святого хресного дерева. Під час воздвиження народ багато разів просив: “Господи помилуй”. Відтоді Східна Церква щорічно святкує пам’ять посвячення храму Господнього Воскре­сення 13 вересня, а празник Воздвиження Чесного Хреста 14 вересня.

Друга важлива подія, що зробила загальним празник Воздви­ження на Сході й на Заході, це повернення святого Господнього хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 році здобув Єрусалим і забрав Господній хрест до своєї столиці в Ктесифоні. Через чотирнадцять років цісар Іраклій (610-641) після перемоги над персами відшукав святий хрест і приніс його до Єрусалима, де 14 вересня відбулося друге врочисте воздвиження-піднесення свя­того хреста. Відтепер празник має назву “Всемірне — це є все­світнє — Воздвиження Чесного й Життєдайного Хреста”. Оскільки празник Воздвиження нагадував про Христове розп’яття і смерть і прирівнювався до Великої п’ятниці, то від найдавніших часів свята Церква наказувала в цей день дотримуватися строгого посту.

Воздвиження належить до 12 великих празників нашої Церкви й має один день перед- і 7 днів попразденства. Субота й неділя перед і після Воздвиження мають назву суботи й неділі перед і після Воздвиження, бо в ці дні Апостол і Євангеліє говорять про святий хрест.

ПІСТ У СВЯТО ВОЗДВИЖЕННЯ ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

14 вересня православним потрібно дотримуватись строгого посту. Не можна їсти м’ясо, рибу, яйця і молочні продукти. Їжу можна приправляти тільки рослинною олією.

ОСОБЛИВИЙ ОБРЯД ПІД ЧАС БОГОСЛУЖІННЯ

Головний священник або єпископ в чорному вбранні виносить Хрест. Всі присутні в храмі цілують святиню, а настоятель помазує їх святим єлеєм. Під час спільного поклоніння Хреста співається тропар: «Хресту Твоєму поклоняємося, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо». Хрест лежить на аналої до 4 жовтня – дня віддання Воздвиження. На віддання священник несе хрест у вівтар.

ЗАБОБОНИ ЩОДО ЦЬОГО СВЯТА

За народним повір’ям, лаятись у свято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього не варто. Цей день потрібно провести у гармонії з близькими людьми, проте варто уникати далеких подорожей. Тому сьогодні й не час для конфліктів. Усі непорозуміння і суперечки потрібно вирішувати мирно.

14 вересня краще уникати лісів, парків та водойм, бо змії зараз найактивніші — вони готуються до зимової сплячки.

До теми: Розклад Богослужінь на Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього в Івано-Франківську

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87