В хаосі новин про війну важливо знаходити для себе щось таке, на чому “душа відпочиває”. Наприклад — спостерігати за природою, помічати й вивчати розкішну українську флору і фауну. Так часом навіть на власному подвір’ї можна зустріти комах, яких раніше ніколи не бачили наживо, або не помічали.
Інформатор ділиться з вами розкішними світлинами прикарпатки, яка помітила на власному подвір’ї одразу двох цікавих комах і встигла їх піймати на камеру.
“Вперше здибала одразу аж двох комах, яких дотепер наживо іще не бачила: червонокнижну Ксилокопу (бджолу-теслю) і Язикана звичайного, “метелика-колібрі”, бо як і колібрі, п’є нектар, зависнувши над квіткою.”І навіть не довелось далеко бігти, лиш за поріг, до клумби з чорнобривцями” – пише авторка фото Галина Стельмах у Facebook.
За даними Національного природного парку “Голосіївський” – червонокнижна Ксилокопа велика синьо-чорна комаха з темними коричневими або темно-синіми крилами, що схожа на джмеля, але без звичної для нього яскравої волохатої шубки.
Ксилокопу, ще називають бджолою-тесляром. Вона прекрасний запилювач рослин.
Назвали її так, тому що гнізда свої вона робить здебільшого в порожнинах всохлих дерев, пеньках чи стінах дерев’яних будівель, телеграфних стовпів, вигризаючи деревину власними щелепами.
В Україні живуть 3 види ксилокоп, і всі вони занесені у Червону книгу, оскільки сухі дерева та дерев’яні будинки не так уже й часто зустрічаються тепер. Потерпає ця бджола також від застосування отрутохімікатів, якими обробляють сади, поля, ліси.
Ксилокопа запилює 60 видів рослин 22 родин. Літає з травня по серпень. Годує бджола-тесляр своїх личинок пилком та нектаром ціле літо, а восени вони перетворюються на лялечок, з яких виходять бджоли нової генерації, що зимують.
Довідково про язикана звичайного:
Язикан звичайний — це метелик з родини бражникових. Подібний до колібрі, живиться нектаром, зависаючи біля квітів.
Здійснює далекі сезонні міграції, може розвивати швидкість до 80 км/год.
Розмах крил має 38-50 мм. Передні крила — сірі, з поперечним малюнком, задні — яскраво-помаранчеві, мають темну облямівку.
Черевце закінчується пензликом, що зовні нагадує хвіст птаха, через що комаха стає схожою на колібрі.
Протягом року розвиваються два покоління:
- 1-ше складається з особин, що прилітають з півдня (початок травня — середина липня);
- 2-ге покоління восени відлітає на південь (кінець серпня — кінець жовтня).
Потомство виробляє двічі на рік інколи за сприятливих умов — тричі.
Гусінь розвивається на підмаренниках і зірочниках: 1-ше покоління ранньої осені (зимує у фазі лялечки або імаго), 2-ге покоління — влітку (червень — серпень).
Забарвлення — від зеленого до темно-бурого, лялечка — червона.
Чисельність комах є непостійною: наявні значні коливання від впливу середовища існування, як то різка зміна погодних умов, забруднення пестицидами тощо.
Читайте також: Мальовані знахідки в Галичі над Дністром: фоторепортаж
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87