Фото кронованих дерев біля Залізничного вокзалу обурили містян у соцмережах, а експерти вбачають в цьому порушення законодавства. Реакція УЗ та ймовірні наслідки для дерев у матеріалі далі.
Пише Інформатор Івано-Франківськ.
Містянка Іра Чолій опублікувала фото нещодавньої обрізки дерев біля залізничного вокзалу в одній з Facebook-груп. Франківка пише:
Після кронування дерева виглядають так:
На ситуацію відреагував й франківець Максим Сич, який опублікував допис з цими ж фото і відмітив у тексті Укрзалізницю, філію «Львівська залізниця» та новопризначеного голову правління УЗ Олександра Перцовського:
До чоловіка в коментарі “прийшла” Укрзалізниця й пообіцяла розібратися у випадку:
Інформатор звернувся за коментарем до Анни Обломей — керівниці ГО «ФОНД СЕМЕНА ОБЛОМЕЯ», що займається розвитком арбористики в Україні.
Зі слів експертки:
“…це суперечить законодавству — така обрізка називається пошкодженням дерева до ступеня припинення росту”, – каже пані Анна, – “після такої обрізки дерева дійсно непоправно пошкоджено — вони зазвичай не гинуть одразу, це займає роки. Але проблема в тому, що дерево не здатне заростити такі зрізи — в цьому місці почнеться деревний розклад, який призведе до утворення порожнини.
Та цього непомітно — бо дерево, під впливом стресу і в намаганнях врятуватися, відрощує вторинну крону. Це товсті молоді пагони, які ростуть швидко і швидко набирають велику вагу, але при цьому мають погане прикріплення. Згодом ці нові гілки дуже просто відламуються, бо прикріплення у них погане, а всередині стовбура — порожнина. Тобто дерево стає небезпечним для оточення.
Якщо ж кронування зробити повторно — це ще більше послаблює дерево, тому що свої ресурси воно пускає на відношення крони, але через те, що крона постійно пошкоджена, речовин, що дерево має отримувати в процесі фотосинтезу, йому недостатньо. Тому з часом воно гине”.
Що каже закон?
В додатку 1 (примітка 3) до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. № 665 йдеться, що (ред. далі дослівний текст з документа):
До пошкоджених до ступеня припинення росту належать дерева з переламаним стовбуром, обідраною корою понад 30 відсотків його периметра (незалежно від довжини за висотою стовбура), обшморганою кроною понад половину її довжини, обідраними та зламаними скелетними коренями понад половину периметра стовбура, а також повалені дерева та з нахилом, спричиненим дією лісокористувача, понад 30 градусів від вертикальної осі.
Згідно з таксою (в додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. № 665) за кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту, розмір шкоди може сягати від 42 до 3109 гривень.
Інформатор звернувся до “Укрзалізниці” із запитом щодо надання документів на виконання цих робіт, а також намагається сконтактувати з відповідальними особами.
Читати також: Незаконна вирубка дерев: гайд для прикарпатців, як запобігти злочину
Дарія Нагорна
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com