Івано-Франківськ До сайту

Коли Франківськ вперше освітився електричними вогнями? | ретро-фото

Нічний Франківськ

Поява електричного освітлення у Станиславові стала ключовою віхою в розвитку міста, ознаменувавши початок його модернізації на межі XIX і XX століть. Першими електрифікованими об’єктами колишнього Станиславова стали вокзал і станційні споруди. Сталося це 127 років тому. Детальніше про те як і коли у місті з’явилося світло читайте у матеріалі.

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на Прикарпаттяобленерго

13 січня 1897 року на вокзалі у Станиславові замість газових ліхтарів «спалахнули» електричні вогні. Тоді на території станції встановили 50 дугових ламп на високих щоглах, а ще 60 – розташували у приміщенні вокзалу.

Привокзальна площа Станиславова у минулому столітті. Фото взято з Фейсбук-групи “Ретро Станиславів”

На початку ХІХ століття жителі міста користувались свічками і смолоскипами, адже вулиці міста ще не освітлювалися. Проте з приходом нового старости, Францішка Кратера, на вулицях міста з‘явилися перші масляні ліхтарі, які всередині 19 століття замінили на гас.

Набувати більших масштабів електрифікація почала на початку ХХ століття. В той ж час почали зводити приватні будинки з дрібними електростанціями. Вони працювали завдяки нафтовим двигунам.

Ці будинки освітлювались електроенергією та мали електричні ліфти. Першими електрифікованою кам‘яницею став готель «Уніон» (сьогодні це бізнес-центр «Київ» по вул. Незалежності, 4).

У 1930 році стабільно розпочала працювати перша міська електростанція. Вона видавала промисловий струм.

Зокрема, перша міська електростанція – попередник всіх енергетичних структур області, які в процесі злиття в кінцевому варіанті стали називатися АТ «Прикарпаттяобленерго».

Значної шкоди системі міського освітлення завдала Перша світова війна. Отож польська влада вклала багато сил і коштів у модернізацію системи освітлення. Таким чином у 1927 році у місті вже налічували 700 ліхтарів.

А вже на початку 1930 року вулиці міста освітлювались електричним освітленням.

Читати також: Франківський автор “щасливого долара”, економічний радник президента США: історія нашого земляка

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87