Івано-Франківськ До сайту

Його відвідав засновник першої Конституції України: історія найстарішого музею на Прикарпатті

Історія найстарішого музею на Прикарпатті

В соцмережах показали, як виглядав найдавніший музей на Прикарпатті, у якому колись побував гетьман Пилип Орлик. Далі унікальні світлини. 

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на туристично-інформаційний центр Опілля:скарби нації

Йдеться про митрополичі палати, в яких розташований музей історії Галича, що є пам’яткою архітектури і містобудування місцевого значення.

Як зазначають на сторінці Національного заповідника “Давній Галич”, музей історії Галича є одним з найстаріших на Прикарпатті.

Найстаріший музей на Прикарпатті. Джерело фото: Національний заповідник “Давній Галич”

Відомо, що 1884 році двоє дослідників в урочищі Прокаліїв сад в Крилосі відкрили фундаменти монастирської споруди княжих часів – церкву пророка Іллі.

У 1721 році  під час подорожі українськими землями у храмі побував гетьман Пилип Орлик. Ось як він це описує у своєму подорожньому щоденнику:

“Галич, колишнє славне столичне місто, де жили князі руські, а тепер – мале й мізерне, де для заїзду шляхти на з’їзди ледве могли знайти помешкання… а я, пообідавши, виїхав вже запізно, і через дуже погану дорогу міг заїхати через півмилі до монастиря святого Іллі, який знаходився неподалік від дороги і був зв’язаний із крилоським монастирем при галицькій катедрі. Там, в убогому монастирі, заночував, коли приїхали ми вночі, де було 5 монахів, що жили з праці своїх рук”.

Також оповідається, що церква-ротонда існувала ще у другій половині XVIII ст. Після об’єднання Іллінського монастиря з кафедральним Успенським собором у 1744 р. ротонда почала поступово занепадати і руйнуватися. У 1788 р. церква вже не мала покрівлі.

У 1880 році храм розібрали, а будівельний матеріал використали для спорудження нових Митрополичих палат поряд з собором Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі.

Як зазначили на сторінці центру спорудження Митрополичих палат на княжому дитинці не було чимось новим, адже ще у ХІІст. на Крилоській горі знаходились палати галицьких єпископів, а пізніше – митрополитів. З 1807 до 1944 рр. в Крилосі знаходилась тимчасова резиденція галицьких митрополитів.

У 1893 р. Крилос відвідав митрополит Галицький, архиєпископ львівський і кам’янецький Сильвестр Сембратович, рідний брат настоятеля церкви Успіння Пресвятої Богородиці о. Юліана Сембратовича.

Тоді для вшанування митрополита священники Галичини винесли образ Чудотворної ікони Матері Божої і сфотографувалися біля нього.

Тодішні жінки на фоні найстарішого музею на Прикарпатті.
Джерело фото: Національний заповідник “Давній Галич”

Згодом до споруди добудували два крила зі східної та західної сторін. Це приміщення слугувало резиденцією для митрополитів УГКЦ.

Під час Першої світової війни, коли на території Західної України проходили бойові дії між Антантою і Троїстим союзом будівля зазнала руйнувань. Як наслідок, західне крило довелось розібрати.

Пізніше будівля була відновлена. У 20-40-х роках минулого століття у палатах проживали сестри-служебниці, які навчали місцевих дітей грамоті.

На головному фото: сучасний вигляд музею історії Галича. Фото взяте зі сторінки музею. 

Читайте також: Мальовані знахідки в Галичі над Дністром: фоторепортаж

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87