Івано-Франківськ До сайту

Містика, гумор і народні звичаї: франківська версія “Сватання на Гончарівці”

Вистава "Сватання на Гончарівці"

Справжнього фурору та популярності у Франківському драмтеатрі набула вистава “Сватання на Гончарівці”. Навіть афіша вистави виглядає неочікувано, чим й приковує погляди глядачів. Інформатор підготував для вас рецензію на цю дивну комедію — детальніше у нашому матеріалі. 

Враженнями від вистави ділиться Інформатор Івано-Франківськ

Соціально-побутову комедію “Сватання на Гончарівці” вперше видали у 1836 році у Харкові. На той час п’єса була вкорочена через цензуру. Лиш згодом, її автор, Г. Квітка-Основ’яненко, переробив та доповнив її.

Дата прем’єри вистави в Івано-Франківському Драмтеатрі відбулася 28 жовтня 2022 року, проте по сьогоднішній день глядачі розкуповують квитки миттєво.

“Сватання на Гончарівці” сповнена автентичним українським колоритом. Однак  Олексій Гнатковський, заслужений артист України та режисер вистави, осучаснив п’єсу, що надало їй особливої атмосфери.

Темрява, моторошна мелодія, актори невимовно стрибають сценою… У глядачів цілковите нерозуміння: “Де ж сватання на Гончарівці?”. Дійсно, початок вистави нагадував проведення таємного, відьмівського ритуалу, а не об’єднання двох закоханих сердець.

Вистава “Сватання на Гончарівці”

Згодом глядачі все ж таки глядачі спостерігають сватання, проте чи було в ньому шалене кохання до могили? Однозначно ні, адже на сватанні хотіли звести дві різні галактики чи світи, або ж землю і метеорит, які при зустрічі так чи інакше знищать один одного.

Екстравагантність, незалежність від кого-будь, впевненість у собі, ніжність, розкутість, впертість – риси, які характерні для Уляни. Телепень і розбишака, одним словом, дурень – риси, які характерні для Стецька, якого хотіли видати заміж за Ульяну, саме так видати заміж.

Кумедні діалоги, жваві танці, сучасний, а одночасно містичний та стародавній музичний супровід, народні звичаї змальовані у постановці дають можливість поринути в справжню атмосферу сватання на Гончарівці.

Постріл, який виконав Олексій, кріпак, справжній коханий та наречений Уляни, чи то в росіянина, чи то в “рускагаварящего” українця, викликав не аби яку бурю емоцій у глядачів. Після того як пролунав постріл зал поглинула тиша, переживання й напруга, які змінилися на бурхливі оплески.

Вистава “Сватання на Гончарівці”

Ця вистава зуміла поєднати в собі наративи як і сучасності, так і давнини. Тут присутні яскраві народні звичаї та традиції сватання, багато гумору, народна і одночасно сучасна мова. Вистава, яка зуміла змінити погляди та стерти стереотипи щодо жінок, завдяки впевненій та розкутій поведінці Уляни.

Бажання батьків віддати дочку за багатого, але нелюбого чоловіка (нехай навіть він буде старим, некрасивим чи недолугим) — класичний мотив української літератури та фольклору. “Сватання на Гончарівці” Григорія Квітки-Основ’яненка серед них вирізняється: історія ця майже всуціль весела, з хепі-ендом, а крім того, творча команда франківців дійсно зуміла поринути глядачів у атмосферу сватання.

“Сватання на Гончарівці” — неординарне та захоплююче дійство, яке залишає глибокий відбиток у серцях глядачів. По завершенні вистави зал, наче зачарований, безупинно аплодував стоячи, ніхто не поспішав покидати своїх місць. Магія й таємничість спектаклю огортала всіх, ніби запрошуючи у світ, де хотілося залишитися ще хоч на мить.

Читати також: “Солодка Даруся”, після якої гірко: рецензія на виставу Франківського драмтеатру

Авторка головного фото Богдана Барчук.

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87