Останнім часом у Франківську побільшало мистецьких подій у стилі наївного мистецтва. Розповідаємо про цей художній напрям на прикладі творчості Поліни Райко.
Розповідає Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на Vogue.
Поліна Райко народилась у 1928 році на Херсонщині, у місті Цюрупинськ, яке місцеві жителі лагідно називали Цюрих. Пізніше місто перейменували в Олешки. Усе своє життя майбутня мисткиня працювала на городі та у місцевому колгоспі.
Доля Поліни склалась трагічно: донька художниці у 40 років загинула в аварії, а син після відбування тюремного ув’язнення помер від цирозу печінки. Чоловік мисткині також загинув.
Тож, у 69 років, Поліна Райко взяла до рук пензлі з фарбами й намалювала на своїх воротах білого голуба. Згодом розмалювала стіни, двері, кухню — поступово увесь будинок перетворився на витвір мистецтва.
Схарактеризувати художній напрям Поліни Райко можна як наїв. Найчастіше мисткиня зображувала квіти, фантастичних істот та міфологічних персонажів через що дослідники порівнюють її творчість з Катериною Білокур та Марією Приймаченко.
Подібно цим наївним художницям, Поліна Райко також звернулась до малювання у час подолання сильного стресу та душевних переживань. Живопис слугував для мисткині слугував своєрідною арттерапією, допомагав пережити горе через творчість.
Поліна Райко пристарсно малювала протягом шести років, до своїх останніх днів. Як зазначала хужожниця: “Я щаслива, тільки коли я малюю”.
Після смерті мисткині у 2004 році, будинок Райко придбали поціновувачі її творчості з Канади для того, щоб перетворити на музей. Там проходили фестивалі, резиденції та знімання фільмів.
Херсонський художник В’ячеслав Машницький у 2008 році створив Благодійний фонд Поліни Райко. Завдяки віртуальній екскурсії Благодійного фонду можна побачити будинок мисткині.
Під час окупації Олешок В’ячеслав Машницький зник безвісти. Зараз фондом опікується художник Семен Храмцов, який 7 червня 2023 року повідомив на своїй сторінці про те, що музей пішов під воду внаслідок підриву Каховської ГЕС: “Станом на зараз (7.06.23, 18:00) мені відомо, що будиночок з фресками під водою. Берегині евакуювалися і знаходяться в безпеці”.
У 2013 році експедиція Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” зафільмувала будинок Поліни Райко, тому є можливість відтворити подобу цього унікального дому в майбутньому. Наразі Олешки, як і лівий берег Херсонщини досі окуповані.
Інформація та фото взяті з відкритих джерел.
До теми: Обережно, “вибухонебезпечно” для мозку: у Франківську відкрилась екстраординарна виставка
Марина Валова
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com