Івано-Франківськ До сайту

Будинок розмальований від підлоги до хвіртки: наївне мистецтво Поліни Райко

Останнім часом у Франківську побільшало мистецьких подій у стилі наївного мистецтва. Розповідаємо про цей художній напрям на прикладі творчості Поліни Райко.

Розповідає Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на Vogue.

Поліна Райко народилась у 1928 році на Херсонщині, у місті Цюрупинськ, яке місцеві жителі лагідно називали Цюрих. Пізніше місто перейменували в Олешки. Усе своє життя майбутня мисткиня працювала на городі та у місцевому колгоспі.

Доля Поліни склалась трагічно: донька художниці у 40 років загинула в аварії, а син після відбування тюремного ув’язнення помер від цирозу печінки. Чоловік мисткині також загинув.

Тож, у 69 років, Поліна Райко взяла до рук пензлі з фарбами й намалювала на своїх воротах білого голуба. Згодом розмалювала стіни, двері, кухню — поступово увесь будинок перетворився на витвір мистецтва.

Схарактеризувати художній напрям Поліни Райко можна як наїв. Найчастіше мисткиня зображувала квіти, фантастичних істот та міфологічних персонажів через що дослідники порівнюють її творчість з Катериною Білокур та Марією Приймаченко.

Подібно цим наївним художницям, Поліна Райко також звернулась до малювання у час подолання сильного стресу та душевних переживань. Живопис слугував для мисткині слугував своєрідною арттерапією, допомагав пережити горе через творчість.

Фото: Ельдар Сарахман

Поліна Райко пристарсно малювала протягом шести років, до своїх останніх днів. Як зазначала хужожниця: “Я щаслива, тільки коли я малюю”.

Після смерті мисткині у 2004 році, будинок Райко придбали поціновувачі її творчості з Канади для того, щоб перетворити на музей. Там проходили фестивалі, резиденції та знімання фільмів.

Херсонський художник В’ячеслав Машницький у 2008 році створив Благодійний фонд Поліни Райко. Завдяки віртуальній екскурсії Благодійного фонду можна побачити будинок мисткині.

Фото: Ельдар Сарахман

Під час окупації Олешок В’ячеслав Машницький зник безвісти. Зараз фондом опікується художник Семен Храмцов, який 7 червня 2023 року повідомив на своїй сторінці про те, що музей пішов під воду внаслідок підриву Каховської ГЕС: “Станом на зараз (7.06.23, 18:00) мені відомо, що будиночок з фресками під водою. Берегині евакуювалися і знаходяться в безпеці”.

У 2013 році експедиція Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” зафільмувала будинок Поліни Райко, тому є можливість відтворити подобу цього унікального дому в майбутньому. Наразі Олешки, як і лівий берег Херсонщини досі окуповані.

Інформація та фото взяті з відкритих джерел.

До теми: Обережно, “вибухонебезпечно” для мозку: у Франківську відкрилась екстраординарна виставка

Марина Валова

 

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87