Івано-Франківськ До сайту

У Микуличині огородили старий єврейський цвинтар: фото

Огороджене єврейське кладовище у Микуличині. Джерело фото: ESJF

Кілька днів тому в Микуличині Яремчанської громади благодійна організація “Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ” (ESJF) встановила огорожу навколо старого єврейського цвинтаря.

Про це Інформатору Івано-Франківськ повідомили в організації

Огородили кладовище коштом Міністерства закордонних справ Німеччини. Встановлення огорожі погоджене з міською радою, яка надала на це дозвіл. Рішення виконкому тут. 

На цвинтарі збереглись 39 єврейських надгробків (мацев). Останній датується 1933 роком, найбільш ранній — 1862.

Для чого встановлювати огорожі навколо єврейських цвинтарів: внаслідок Голокосту більшість єврейських громад Східної та Центральної Європи зникли. Через злочини нацистів та радянської влади єдиними матеріальним свідченням того, що євреї жили на певних територіях часто є цвинтарі. Водночас через те, що за ними нема кому доглядати, бо євреїв у цих місцях знищили, кладовищам загрожує зникнення (вандалізм, забудова, використання як сільськогосподарських земель). Щоб ці ризики були мінімальними, цвинтарі повинні мати огорожі, які визначають, їхні чіткі межі, та показують, що єврейська спадщина на місцях не забута. Захист цвинтарів як об’єктів єврейської та європейської колективної спадщини необхідний для засвоєння трагедій минулого і розуміння наслідків нетерпимості, расизму та антисемітизму.

Огороджене єврейське кладовище у Микуличині.
Джерело фото: ESJF

Історія євреїв Микуличина

Євреї оселилися в Микуличині в другій половині 19 століття. Ймовірно, спочатку місцеві євреї входили до складу Надвірнянської єврейської громади, а на початку 20 століття організували власну.

У 19 столітті основними заняттями єврейського населення були дрібна торгівля та шинкарство. Згодом у Микуличині почала розвиватись курортна інфраструктура, відтак, євреї почали утримувати санаторії, готелі, літні табори для молоді. У 1921 році в Микуличині проживали 552 євреї (10,3% населення).

Огороджене єврейське кладовище у Микуличині.
Джерело фото: ESJF

У міжвоєнний період до Микуличина щороку приїжджало 4-5 тисяч відпочивальників, більшість з них були євреями.

На початку Другої світової війни до Микуличина прибуло багато біженців, зокрема і євреї, які намагалися перетнути румунський кордон. Після радянської окупації у вересні 1939 року великі єврейські підприємства розграбували та націоналізували. 30 червня 1941 року до Микуличина увійшла угорська армія, пізніше влада перейшла до нацистів.

Огороджене єврейське кладовище у Микуличині.
Джерело фото: ESJF

У грудні 1941 року на околиці Микуличина розстріляли 150 євреїв. Ще 270 євреїв вбили на єврейське свято Ханука 1941 року. За кілька днів нацисти вбили решту євреїв Микуличина, 130 людей. Близько 30 євреїв Микуличинської громади пережили Голокост.

ESJF – благодійна організація, заснована у 2015 році. Основною метою є захист єврейських кладовищ у місцях, де єврейські громади знищили під час Голокосту і не залишилось нікого, хто міг би захистити свої цвинтарі.

Огороджене єврейське кладовище у Микуличині.
Джерело фото: ESJF

За 9 років роботи ESJF вже встановила огорожі на понад 300 та зібрала базу даних із понад 4000 цвинтарів у 9 країнах.

В Україні цього року ми завершуємо огородження 8 місць, з них два на Франківщині — в Солотвині та Микуличині.

До теми: “Радянська влада знищила їх більше, ніж нацисти”: історія єврейських кладовищ на Прикарпатті

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87