Кінець ХІХ – початок ХХ століття став часом активного розвитку національного, політичного та культурно-освітнього життя в Галичині. Важливу роль у цих процесах відігравало створення аматорських театрів, де учасники готували для громади вистави українських авторів. Детальніше про аматорські театри тих часів читайте у матеріалі.
Пише Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на мультимедійну онлайн-платформу “Локальна історія”
Перші театральні колективи почали з’являтися ще в середині ХІХ століття. У 1848 році в Коломиї Іван Озаркевич організував аматорський гурток, який пізніше почав виступати в різних містах, зокрема, у Львові, Перемишлі та Тернополі.
Незабаром у Львові створили Руський народний театр під керівництвом Олександра та Теофіли Бачинських, який підтримувало товариство “Руська бесіда”. У цьому театрі також діяв драматичний гурток, яким керував Василь Нижанківський.
У міжвоєнний період аматорські театри стали дуже популярними в містах і селах Галичини. Великий внесок у їх створення та розвиток зробили українські громадські організації, зокрема товариство “Просвіта”.
У 1922 році при “Просвіті” заснували спеціальну театральну комісію, яка допомагала організовувати роботу театральних гуртків у сільських і міських читальнях. Театральні колективи також створювали інші організації, наприклад, гуртки при “Рідній школі” та спортивні товариства “Сокіл” і “Луг”.
Найчастіше участь в постановці брали дорослі та діти.Присвячували презентацію вистави до певного свята. Часто у театрах показували вистави: “Розрита могила” та “Назар Стодоля” Т. Шевченка, “Наталка Полтавка” І. Котляревського, “Безталанна” І. Карпенка-Карого, “Невольник” М. Кропивницького, “Украдене Щастя” І. Франка та інші.
Пропонуємо до перегляду фотографії аматорських театральних гуртків 1920-1930-х років:
Читати також: Історія створення фабрики спирту в Івано-Франківську
Всі фото взяті з мультимедійної онлайн-платформи “Локальна історія”.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87