Івано-Франківськ До сайту

Іменини Катрусі: свята покровителька та її духовна спадщина в Галичі

Замкова церква-каплиця Святої Катерини. Джерело фото: Опілля: скарби нації

Сьогодні, 24 листопада, християни вшанують день пам’яті святої великомучениці Катерини Александрійської. Тож Інформатор вітає всіх Катрусь з іменинами та пропонує прочитати історію замкової церкви-каплиці святої Катерини в Галичі.

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на Опілля: скарби нації 

Як зазначають на сторінці туристично-інформаційного центру церква виконувала фортифікаційну та сакральну функції й була продовженням південно-східного оборонного муру Галицького замку.

Також кажуть, що існує три версії щодо датування будівництва каплиці Святої Катерини у Галичі на замку:

Перша

Окремі дослідники датують її будівництво 1535 року і вказують, що це було здійснено коштом польського короля Сигізмунда Старого.

Друга

Каплиця була побудована галицьким старостою Станіславом Влодеком (період його урядування в Галичі 1581–1588 рр).

За спогадами сучасника старости о. Шимона Окольського, під час одного з татарських нападів на Галицький замок, який не був достатньо укріпленим, воєвода Влодек побачив святу Катерину, яка сказала йому, що замок перебував під її опікою (напад відбили, нападників розпорошено, їхнього командувача вбили). За це на знак вдячності фундував каплицю в замку на честь святої.

Третя

За даними нових відкритих джерел з’являється нова дата дотична її будівництва, яка засвідчує, що споруда побудована в кінці XVI ст. – на початку XVII ст.

Слід зауважити, що на той час будівничими, як замків, так і костелів були представники в основному двох національностей – італійці та поляки.

Ескіз замкової церкви-каплиці Святої Катерини.
Джерело фото: Опілля: скарби нації

Один із засновників львівського ремісничого цеху, майстер Андрій Подлєшний у своєму заповіті, датованому 1595 р., серед іншого писав: “винен насамперед з сторони роботи, які мав Високоповажному Пану Влодку виконати, тобто костел в Галичі на замку і маю готовий матеріал…” і що взяв завдаток на ті роботи у сумі 100 злотих.

Далі згадує: “на ті кошти виламав 25 стосів каменю, рахуючи один стос по золотому. Розкопував гори шукаючи алебастру, що не повинен був робити, але це за наказом Високоповажного…”

Таким, чином з цього джерела виходить, що майстер Андрій Подлєшний уклав угоду про будівництво костелу на Галицькому замку з белзьким воєводою, ймовірно Станіславом Влодеком.

З огляду, на датування урядування останнього (1581 – 1588), можна припустити що угода укладалася у 80-х роках XVI ст., отже, будівництво не могло відбутися в 1535 р.

Також, заповіт 1595 р. згадує наявність невикористаного “готового матеріалу” на будову – відповідно, споруди ще не існувало, а відповідно ці роботи були проведені в пізнішому періоді.

Замкова церква-каплиця Святої Катерини.
Джерело фото: Опілля: скарби нації

З огляду на підготовку заповіту А.Подлєшним, швидше всього він не довів будівництво до завершення, а відповідно каплиця ще не була побудована за Станіслава Влодека.

Світлини: малюнок замку Збігнева Шчепанека, старий архітектурний проєкт відновлення каплиці Св. Катерини, вигляд руїн станом на 2009 р.

Читайте також: Що “написано” у вас на обличчі: фізіогноміка — хіт франківських газет 90-х

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87