Якщо ви шукаєте в Івано-Франківську вулицю, де зосереджено дух давнього Станиславова — вам на Шевченка. Тут не лише архітектура розповідає про минуле, а й кожен куточок приховує цікаву історію. Від семінарії до готелю, від гімназії до видавництва — усе це зібрано на одній вулиці.
Розповідає Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на “Станіславів. Віртуальний Івано-Франківьк”.
Вулиця Шевченка розташована в центральній частині Івано-Франківська й належить до найстаріших і наймальовничіших вулиць міста. Вона носить ім’я видатного українського поета, художника та мислителя — Тараса Григоровича Шевченка. Простягається від вулиці Січових Стрільців до парку, що також названий на честь Кобзаря.
Ще у XVIII столітті на місці сучасної вулиці пролягала прогулянкова алея, що вела від Станиславівської фортеці до «звіринецької діброви» — нинішнього міського парку Шевченка, залишку легендарного Чорного лісу. Згодом алею обсадили липами, і в XIX столітті вона отримала назву Липова вулиця. Ця назва зберігалася до 1956 року, коли її змінили на честь Тараса Шевченка в рамках загальноміської кампанії перейменувань.
28 вересня 1868 року на Липовій, 34, у маєтку Г. Лотрінгера сталася страшна пожежа, яка охопила пів міста: згоріло близько 260 будівель, включно з ратушею, церквами, поштою, судом, театром, крамницями, ремісничими майстернями та численними дерев’яними домівками в центрі. Матеріальні збитки оцінювалися в мільйон ринських злотих.
У 1899 році єпископ Андрей Шептицький придбав тут земельну ділянку для спорудження греко-католицької духовної семінарії. Будівництво розпочалося в 1901 році за підтримки державних дотацій.
У 1905 році, завдяки наполяганням української громадськості, австрійський уряд дозволив відкрити Станиславську українську гімназію. Її першим директором став Микола Сабат. Спочатку заклад працював у орендованому приміщенні на теперішній вулиці Січових Стрільців, 26, а з 1908 року переїхав на Липову. У 1939 році гімназію закрила радянська влада, і вона була реорганізована у середню школу. Нині в цій будівлі розміщено житловий будинок.
На вулиці Шевченка також розташовано готель «Дністер», збудований 1 травня 1914 року як будинок «Австрія». Тут працював один із найвідоміших у місті готелів — «Варшава», а також ресторан, кафе і кінотеатр. До 1939 року він носив назву «Варшава», пізніше — «Спартак», а з 1960 року — «Дністер».
Саме в цьому будинку 2 січня 1919 року, коли Станислав був тимчасовою столицею Західно-Української Народної Республіки, відбулося перше засідання Української Національної Ради ЗУНР. А наступного дня, 3 січня, тут був ухвалений історичний Універсал про злуку із УНР.
У 1920 році на цій же вулиці діяло видавництво «Бистриця», яке випускало серії книжок «Дитячі читанки» та «Бібліотека для української молодіжі», серед яких — ілюстровані казки, оповідання, а також короткі історичні нариси про Україну.
Читати також: Гуляємо Франківськом: вулиця Леся Курбаса
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87