4 липня в департаменті містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради відбулися громадські слухання щодо зведення житлового комплексу з чотирьох багатоповерхівок в центральній частині міста. Як все пройшло та що вирішили? Розповідаємо у матеріалі.
Журналісти Інформатора Івано-Франківськ були присутні на заході та діляться деталями.
Слухання тривали близько 25 хвилин. Проєкт містобудівної документації представила Галина Шикман — представниця проєктної організації.
Йшлося про детальний план території під багатоквартирну житлову забудову з приміщеннями громадського призначення в межах вулиць Сонячна — Тичини — Манюха та Південний Бульвар.
Документацію розроблено на підставі рішення міської ради від 19 грудня 2024 року.
“Ми як розробники отримали вихідні дані, зокрема завдання на проєктування, погоджене з департаментом, топографічну основу та проектні рішення”, — зазначила Шикман.
Галина Шикман
За її словами, територія розташована в межах генерального плану, і згідно з ним визначена як зона реконструкції, де планується оновлення застарілих кварталів.
Площа забудови — 0,7825 га. Ділянки, на яких передбачається будівництво, викуплені інвестором. Територія розміщена на розі вулиць Південний Бульвар і Тичини.
Шикман також нагадала, що у 2022 році на прилеглі ділянки вже були розроблені детальні плани. Неподалік триває зведення 15-поверхового будинку, а через дорогу — 10-поверхового.
“Проєктом передбачено групу багатоквартирних житлових будинків граничною висотою до 16 поверхів, з’єднаних приміщеннями громадського призначення”, — пояснила вона.
За словами Шикман, територія не входить у межі історичного ареалу Івано-Франківська, тому її не обмежують так звані «блакитні лінії», передбачені ДБН.
У рамках проєкту передбачено близько 280 квартир, а також приміщення громадського призначення. Після затвердження детального плану функціональне наповнення цих приміщень буде визначене на етапі робочого проєкту. Серед можливих об’єктів — заклади дошкільної освіти.
Також проєктом передбачено підземний паркінг на 250 машиномісць, озеленення, облаштування дитячих і спортивних майданчиків, зокрема й озеленення на дахах.
Після презентації, слово надали громаді.
Франківець Григорій Федосенко запитав, де саме планують розмістити дитячі майданчики. Пані Шикман вказала на креслення:
“Майданчики позначені штрихуванням. Вони будуть різних типів — дитячі, спортивні, для відпочинку. Житлова забудова відступає на 6 метрів від червоної лінії. У межах червоної лінії буде озеленення спеціального призначення”.
Головний архітектор Ігор Мусіловський поцікавився, як враховані заходи цивільного захисту.
Ігор Мусіловський — другий зліва.
У відповідь Галина Шикман пояснила, що завдяки наявності підземного паркінгу передбачено приміщення подвійного призначення. Їхні параметри будуть деталізовані на етапі розробки робочого проєкту.
Згодом мешканка Євгенія Бардяк запитала, скільки будинків і поверхів передбачає проєкт. Представниця проєктної організації відповіла, що йдеться про три будинки по 16 поверхів та один — 15-поверховий.
“Чи не є 16 поверхів у центральній частині міста надмірною висотністю?” — запитала Євгенія.
Євгенія Бардяк у зеленій сукні
У відповідь Шикман наголосила, що забудова розташована за 500 метрів від центру та поза історичним ареалом, тому обмежень щодо поверховості немає.
Пані Євгенія також порушила питання про зміну панорами міста, навантаження на транспорт і забруднення повітря. Вона висловила стурбованість зростанням кількості автомобілів та недостатністю соціальної інфраструктури:
“Моя дитина вчиться у другу зміну через перевантаженість шкіл. Маленькі діти стоять у чергах до садочків. Це реальні проблеми, які посиляться з новою забудовою”.
Мешканець Ярослав Яцишин, власник однієї з прилеглих ділянок, повідомив, що частину своєї землі передав місту для облаштування проїзду:
“Живучи в центрі, машина не завжди потрібна. У нашій сім’ї один автомобіль на п’ять водіїв. А в мікрорайонах — по чотири машини на сім’ю. Це теж впливає на навантаження на інфраструктуру”.
Ярослав Яцишин показує на карті свою земельну ділянку
Після обговорення відбулося голосування: 14 осіб підтримали будівництво 16-поверхівок, 2 — висловилися проти.
Голосування за
Голосування проти
До слова, серед 16 голосів був і голос представниці проєктної організації Галини Шикман. Чи можна це вважати конфліктом інтересів?
Галина Шикман під час голосування
Більше з обговорення дивіться у записі етеру Інформатора:
У коментарі Інформатору Євгенія Бардяк висловила свою позицію і додала, що дізналася про обговорення лише напередодні ввечері, але вирішила долучитися, оскільки її турбує вигляд міста та його майбутнє.
“Я не є проти будування житла, я за те, щоб місто розбудовувалося, але вважаю, що будинки висотою 9–16 поверхів мають зводитися за межами центральної частини Івано-Франківська”.
Серед головних аргументів жінка назвала зміну історичної панорами та негативний вплив на туристичну привабливість центру.
“Головна причина — вигляд міста: туристичний і історичний. Коли навколо центру з’являються висотки — як, наприклад, зараз на Січових Стрільців, де будують конгломерат багатоповерхівок — це зовсім не вписується у центр. Ти йдеш Вічевим майданом, переходиш на стометрівку — і бачиш перед собою стіну будинків. Це радше спальний район, а не центр міста. Я вважаю це недоречним”.
Євгенія також підкреслила, що вулиця Тичини, де планують забудову, не є околицею, як це іноді подають, а повноцінною частиною міського центру.
“Вулиця Тичини, яку сьогодні обговорювали, теж належить до центральної частини міста. Івано-Франківськ не закінчується на стометрівці. І така висотність буде впливати на туристичну та культурну панораму міста. Ці будинки буде видно звідусіль. Раніше, коли ми ходили на ринок, Тичини з того боку виглядала як затишна, притаманна центру локація. Тепер забудова різко змінює панораму і шкодить привабливості міста”.
Серед інших зауважень — навантаження на інфраструктуру, нестача паркомісць, перевантаження закладів освіти.
“Друга причина — навантаження на інфраструктуру. Це і затори, і нестача паркомісць. Третя — нестача садочків і шкіл. Моя маленька дитина стоїть у черзі до садка, інша навчається у другу зміну, бо школи перевантажені. А коли зросте кількість мешканців, проблема лише поглибиться. Тож казати, що це на ніщо не вплине — неправда”.
На завершення вона закликала мешканців активніше долучатися до процесів, які формують міське середовище.
“Мені шкода, що люди не приходять на такі слухання. Я вважаю, що мешканці повинні більше долучатися до прийняття рішень, які впливають на вигляд міста і його майбутнє. Не бути байдужими, висловлювати свою думку й вірити, що вона має значення”.
Читайте також: В Ямниці проведуть громадське слухання щодо будівництва асфальтобетонного заводу
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87