Івано-Франківськ До сайту

Амброксол може сповільнювати деменцію при хворобі Паркінсона — перші результати дослідження

Звичайний сироп від кашлю може стати проривом у лікуванні деменції, пов’язаної з хворобою Паркінсона. Результати першого клінічного дослідження показали, що Амброксол — відомий засіб від кашлю — здатен сповільнити руйнування мозку та покращити когнітивні функції у пацієнтів.

Інформатор Івано-Франківськ підготував перекладну версію оригінальної статті від New Atlas.

 

Дослідники з Інституту досліджень Лоусона при Медичному центрі Святого Йосипа в Лондоні оприлюднили результати 12-місячного клінічного дослідження ліків від кашлю Амброксол (йдеться про діючу речовину, а не про конкретний препарат) та його потенціалу уповільнити деменцію, пов’язану з хворобою Паркінсона.

У дослідженні 55 пацієнтів з деменцією при хворобі Паркінсона (ДХП) отримували або щоденну дозу Амброксолу, або плацебо, при цьому контролювали їхню пам’ять, психіатричні симптоми та маркер пошкодження мозку GFAP у крові.

Нашою метою було змінити перебіг деменції при Паркінсоні. Це раннє дослідження дає надію і створює міцну основу для більших досліджень”, — сказав керівник дослідження доктор Стівен Пастернак, когнітивний невролог з Лоусона.

Результати показали, що Амброксол є безпечним, добре переноситься і здатний досягти цільової терапевтичної значущості в мозку. Рівні GFAP залишалися стабільними у групі Амброксолу, тоді як ці маркери пошкодження мозку зросли у групі плацебо.

Група плацебо також відчула погіршення психіатричних симптомів. А ті, хто мав високоризикові варіанти гена GBA1, також показали “покращені когнітивні показники” на препараті.

Поточні терапії для хвороби Паркінсона і деменції усувають симптоми, але не зупиняють основне захворювання. Ці висновки припускають, що Амброксол може захищати функцію мозку, особливо у тих, хто генетично схильний до ризику. Це пропонує перспективний новий напрямок лікування там, де їх наразі мало”, — сказав Пастернак.

ДХП, як і інші форми деменції, супроводжується втратою пам’яті, галюцинаціями, плутаниною і змінами настрою. Приблизно половина всіх хворих на Паркінсона розвине пов’язану з хворобою деменцію протягом 10 років.

Амброксол знаходиться в центрі іншого дослідження хвороби Паркінсона, яке не пов’язане з результатами деменції, а з рідкісним генетичним станом, відомим як хвороба Гоше, і результати дворічного дослідження III фази мають вийти десь у 2025 році.

Тим часом австралійські дослідники наразі вивчають Амброксол для лікування хвороби моторних нейронів (ХМН), і більш конкретно аміотрофічного латерального склерозу (АЛС).

Особливо цікавить Пастернака і команду те, як Амброксол підтримує глюкоцереброзидазу (GCase), важливий фермент, що виробляється геном GBA1.

У хворих на Паркінсона рівні GCase часто низькі, що може призвести до накопичення відходів у мозку і завдання шкоди. Підвищення цих рівнів допомагає пом’якшити цей процес і захищає клітини мозку від пошкодження.

Цей препарат, який використовується для розщеплення і очищення слизу з дихальної системи, широко доступний як сироп від кашлю в Європі. На жаль, Амброксол не схвалений для використання людьми в США, Канаді чи Австралії, де він доступний лише для наукових досліджень.

Однак деякі регіони схвалили його як ветеринарний препарат для лікування хворих коней і собак.

Він широко вважається безпечним безрецептурним засобом від застуди в країнах, де він схвалений, допомагаючи лікувати кашель і бронхіт, розріджуючи і очищуючи слиз з дихальних шляхів. Але це останнє дослідження припускає, що він має ширше застосування — хоча потрібні додаткові дослідження.

Це дослідження є життєво важливим, оскільки деменція при Паркінсоні глибоко впливає на пацієнтів і сім’ї. Якщо такий препарат як Амброксол може допомогти, це могло б дати реальну надію і покращити життя”, — сказав Пастернак.

Дослідження було опубліковане в журналі JAMA Neurology.

Джерело: Інститут досліджень Лоусона

Стаття не містить рекомендацій до лікування, а лише розповідає про дослідження та їх результати, покликаючись на джерела. Закликаємо не займатись самолікуванням та звертатись до лікарів за консультацією перш ніж приймати будь-які ліки.

Читайте також: Лікар з Надвірної отримав Орден Святого Цілителя Пантелеймона

Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.

Головне фото ілюстративне.

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87