Івано-Франківськ До сайту

Символ Божої слави: у Давньому Галичі зберігають унікальну патерицю

Реліквія

У музейній збірці Національного заповідника «Давній Галич» зберігається унікальний предмет — патериця XVIII століття. Як вона виглядає та яку історичну цінність має — далі у матеріалі.

Про це розповіли на сторінці заповідника, передає Інформатор Івано-Франківськ.

Патериця — декоративний церковний знак променевої форми з двостороннім живописом. Вона увінчана круглим медальйоном з променями, короною та хрестом.

Використовувалася під час богослужінь і процесій як символ вшанування Пресвятої Трійці та спасительної місії Христа. Символізує світло Божої слави, єдність віри та подвійність природи Христа — людської і божественної.

Походження: зі збірки Богдана Човгана (м. Снятин, Снятинський район, Івано-Франківська область);
Розміри: 40,5 × 36 см;
Реставрація: не реставрована;
Матеріали й техніка: липа, левкас, темпера, сріблення, золочення, різьблення.

Стан збереження: потемніння фарбового шару, протертості, втрати сріблення та золочення, втрати елементів променів, тріщини левкасу.

Медальйон обрамлений рельєфним різьбленням із розетками, від якого розходяться хвилясті промені, частково втрачені. Вони чергуються з променями, що завершуються семикутною зіркою — знаком Божої слави. Внутрішній медальйон оздоблено кульковим орнаментом із золотим та срібним покриттям.

На аверсі зображена Пресвята Трійця: Бог Отець — у вигляді сивочолого старця; Бог Син — у вигляді чоловіка на троні по праву руку від Отця; Святий Дух — у вигляді голуба. Христос зображений справа, правою рукою благословляє, лівою вказує на серце з ранами. Через плече — червоний гіматій, що огортає тіло. Лик овальний, світло-вохристий, волосся довге, хвилясте, німб окреслений двома графіями. Ліворуч — хрест як знаряддя страждань.

Господь Бог сидить у червоній туніці та синьому гіматії, в лівій руці тримає державу — символ земної і небесної влади, у правій — посох. Лик округлий, карнація світло-вохриста, волосся та борода сиві. Німб — у вигляді рівнобедреного трикутника.

Святий Дух представлений голубом — символ неподільності з Отцем і Сином. Він відкриває себе разом з ними в Ісусі Христі, проте не має матеріального образу, як і власного імені.

На реверсі — образ Ісуса Христа як уособлення Божого Слова і Спасителя. Христос зображений поколінно у легкому повороті вправо. Права рука піднята у благословляючому жесті, у лівій — відкрита книга. Він одягнений у червону туніку та синій гіматій. Лик округлий, темно-вохристий, очі темні, ніс прямий, волосся коротке, коричневе, німб плоский. Тло — темно-коричневе.

Композицію завершує корона з кульковим орнаментом і хрестом — символом Царства Христового та перемоги над смертю. Промені хвилеподібної форми чергуються з прямими тригранними, що завершуються семикутною зіркою — знаком Божої слави і просвітлення душі.

Патериця свідчить про глибоке богословське осмислення участі вірян у літургійному житті Церкви та про побожну традицію тримати освячені предмети під час спільної молитви.

Джерело фото: Національний заповідник “Давній Галич”. 

Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.

Читайте також: Орнітологиня показала рідкісного птаха, який гніздується у Галицькому парку

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87