Івано-Франківськ До сайту

Як мінімізувати податки при здачі квартири в оренду подобово: коментар юриста

В умовах воєнного часу та зростання контролю з боку державних органів усе більше власників житлової нерухомості прагнуть здавати свої квартири офіційно — як на тривалий період, так і подобово. Водночас, правильне оформлення такої діяльності має вирішальне значення для уникнення податкових ризиків та юридичних суперечок. То як зробити це правильно і вигідно?

За коментарем щодо правил офіційної здачі житла в оренду, податкових наслідків та правових нюансів Інформатор Івано-Франківськ звернувся до Тетяни Тернавської, юристки практики нерухомості та будівництва ЮК “Приходько та партнери “

Законодавство України дозволяє фізичним особам здавати житлову нерухомість без реєстрації як суб’єкта господарювання. Це стосується, зокрема, випадків довгострокової оренди однієї квартири одній родині або особі. В такій ситуації договір укладається у письмовій формі, а дохід декларується раз на рік шляхом подання річної податкової декларації. Проте податкове навантаження в цьому випадку є значним: 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору, тобто загалом 23% від отриманого доходу.

Починаючи з грудня 2024 року, ставка військового збору в розмірі 5% застосовується до доходів, отриманих від операцій з нерухомістю, включно з орендою житла. Це варто враховувати під час вибору форми оподаткування. Водночас, така ставка не поширюється на фізичних осіб-підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування. У випадках, коли власник здає житло подобово, через платформи до прикладу Airbnb чи Booking, або якщо здається більше ніж один об’єкт, податкова може розцінювати таку діяльність як підприємницьку. У таких ситуаціях доцільно зареєструватися як фізична особа-підприємець та обрати 3-ю групу єдиного податку. У 2025 році це передбачає сплату 5% від доходу (або 3% + ПДВ за вибором), військовий збір у розмірі 1%, а також щомісячну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ), який наразі становить близько 1430 гривень на місяць.

Таким чином, податкове навантаження для ФОПів на єдиному податку складає приблизно 6% від доходу (разом із військовим збором), що є значно вигіднішим порівняно з оподаткуванням доходу фізичної особи без статусу підприємця. З правової точки зору, незалежно від обраної моделі, вкрай важливо укладати письмовий договір оренди. Це дозволяє захистити інтереси власника, уникнути самовільного заселення третіх осіб та врегулювати порядок виселення, строк, спосіб оплати й відповідальність сторін.

Оренда нерухомості — це не лише побутове рішення, а й юридичне зобов’язання, яке потребує зваженого підходу та дотримання вимог чинного законодавства. Залежно від частоти, формату та обсягів здачі майна в оренду, юристи рекомендують обирати оптимальну модель: фізособа для рідкісної або довгострокової оренди одного об’єкта, або ФОП — для регулярної, комерційної чи подобової оренди. Правильно обрана форма ведення діяльності дозволяє не лише уникнути санкцій, а й зберегти репутацію сумлінного власника нерухомості.

Читайте також: Скільки коштує зняти квартиру на добу в Івано-Франківську: орієнтовні ціни для мандрівників

Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.

Руслан Годованець

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87