Івано-Франківськ До сайту

Як колись на Катерини ворожили

Свято Катерини колись вважали святом долі. Цього дня дівчата ворожили. Як це відбувалося?

Розповідає Інформатор.

Як пише український народознавець Василь Скуратівський у книзі “Дідух”, що при народженні дитини Бог посилає їй добру чи погану долю. Захисницею жіночої долі стала Свята Катерина.

Так, дівчата ворожили, аби закликати долю. На світанку слід було піти в садок і зрізати гілку вишні. Далі гілочку ставили у пляшку з водою, коли до свята Меланки вишня зацвіте – весіллю бути, писав етнограф, фольклорист Олекса Воропай у книзі “Звичаї українського народу”.

Також напередодні Катерини дівчата клали під подушку листочки різних дерев, які символізували хлопців. Яблуневий листочок – то була сама дівчина. Лягаючи спати, читали молитву долі, аби та була милосердною. Удосвіта наймолодший хлопчик у родині мав витягти один із листочків. Якщо раптом випаде яблуневий – буде ще дівування, пише Скуратівський.

Ввечері дівчата приходили в одну з хат на разом варили борщ і кашу. Коли приходили хлопці, починалися розваги, однак без танців – піст. Одну з популярних ігор записав Скуратівський. Хлопцеві зав’язують хустиною очі, а дівчата з різних кутків гукають. Він біжить за голосом, а дівчина тоді переходить в ніше місце.

Опівночі дівчата закликали долю. Для цього брали горня з кашею та борщем, обгортали його рушником та йшли до воріт. По черзі вилазили на ворота і три рази вигукували: “Доле, доле, йди до мене вечеряти”. Спів півня вказував на те, що доля обізвалася. А якщо впаде зірка – це означає, що доля погасне.  Скуратівський подіє іншу версію цього обряду, де дівчата написали в миску їжі, виходили надвір і вигукували “Іди, іди, суджений, кашу їсти”. Далі били по черзі макогоном по воротах.

Коли вже темніло, дівчата підходили до вікон сусідів і слухали, про що вони говорили. Таким способом визначали долю. Після цього йшли слухати голоси тварин, за якими передбачили професію чи характер майбутнього чоловіка.

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, InstagramTelegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87