Івано-Франківськ До сайту

Студенти знайшли плівки з німим кіно 1920–30-х років, що вважались втраченими

Архів українського кіно поповнився сенсаційною знахідкою: фільми, які вважалися втраченими або існували лише у фондах РФ, знайшли у Цеху обробки плівки в Києві. Знахідка стала результатом дослідницької роботи студентів-кінознавців.

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на Довженко-Центр.

Кінознавці Алік Дарман і Володимир Прилуцький виявили у столичному архіві дві унікальні фільмокопії, що тривалий час вважалися втраченими для української кіноспадщини. Знахідку передали до фільмофонду Довженко-Центру.

Плівки фільмів «Трипільська трагедія» (1926) режисера Олександра Анода-Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долини були знайдені у приміщенні колишнього Цеху обробки плівки (ЦОП), що зберігає архів студентських робіт випускників КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого.

За словами керівниці фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, обидві плівки — це контратипи, тобто вихідні матеріали, з яких створюють прокатні копії. Такі матеріали вкрай рідко трапляються в українських архівах.

Передача плівок до Довженко-Центру відбулася публічно — у стінах ЦОП. У заході взяли участь дослідники, представники Центру та студенти університету.

«Ми вирішили зробити передачу плівок публічною подією, щоб привернути увагу до цього місця та його значення. Потрапивши сюди, ми одразу відчули унікальну атмосферу і побачили, наскільки важливою є робота його команди. Під час дослідження студентського архіву натрапили на плівки з фільмами 1920—30х років, що вважалися втраченими. Це відкриття було дуже неочікуванним, але є надзвичайно цінним»,— зазначив Алік Дарман.

Його колега Володимир Прилуцький додав, що працює над магістерським дослідженням архіву студентських плівок як невивченого явища української кіношколи.

«Трипільська трагедія» — один із найстаріших фільмів, знятих на території України. Він висвітлює події 1919 року — похід більшовицького загону на Київщину, де під Трипіллям ті зазнали поразки від повстанців отамана Зеленого. Стрічка виконана у жанрі пригодницького бойовика з великою кількістю батальних сцен, що свого часу забезпечило їй популярність серед глядачів, але викликало критику за “натуралізм, бандитизм і демонстрацію негативного прикладу для українського селянина”. Автор сценарію — Григорій Епік, розстріляний під час сталінських репресій.

«Секрет рапіду» — перший знайдений в Україні фільм режисера Павла Долини, постать якого тісно пов’язана з театрами «Березіль» і «Кийдрамте». Стрічка знята у Києві на початку 1930-х і розкриває конфлікт між індивідуальним та колективним на виробництві. Робота оператора Георгія Химченка та художника Юрія Швеця забезпечує високий рівень візуального реалізму.

Читайте також: Настільний теніс, волейбол та кросфіт: старт ігор ветеранів на Прикарпатті

Фото взяті з офіційної фейсбук-сторінки “Доженко-Центр”.

Залишайтеся на зв’язку! Ми у FacebookInstagramTelegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87