Завершують будівництво нової міської ратуші. Роботи виконує львівське “Товариство виготовлення машинної цегли і підприємство будівництва”. Збудована за планом архітектора Атанасія Пшиболовського, який у 1868 році приїхав до Станиславова. Але чи справді мова йде про теперішню міську ратушу?
Інформатор продовжує досліджувати історію міста опираючись на книгу “Життєпис Івано-Франківська”, автори – Роман Діда, Володимир Устинський.
Почнемо з того, що в Станиславові (нинішньому Івано-Франківську) було чотири ратуші через різні історичні обставини.
Перша ратуша (1672-1677)
Вона була збудована у 1666-1672 роках. Мала дев’ять поверхів і була дерев’яною із кам’яним низом. Приміщення ратуші використовували для засідань місцевої ради та суду.
Після турецької облоги Станіслава у 1677 році ратуша була розібрана.
Друга ратуша (1695-1868)
Друга ратуша побудована у 1695 році за наказом Юзефа Потоцького за проєктом архітектора Карла Бенуа. Це була виключно кам’яна споруда, інспірована ратушею в Гусятині, але перевищувала її за розмірами та висотою.
Будівля мала хрестоподібну форму, дев’ять поверхів і вежу з куполом. Усередині знаходилися магістрат, суд, орендні приміщення для купців, а також в’язниця.
Після пожежі у 1868 році від другої ратуші залишився лише залізний скелет.
Третя ратуша (1871-1915)
Побудована у 1871 році після пожежі у попередній ратуші.
Значні зміни у план вносить професор будівництва, директор вищевказаного товариства Філіп Покутинський (1829-1879). Вони відходять від первісної хрестоподібної основи. Ратуша має вигляд двоповерхового, витягнутого з півночі на південь прямокутного будинку з високою вежею з купольним завершенням.
Частина підвальних приміщень та основа вежі залишаються старими. На п’ятому поверсі новозбудованої ратуші розміщується годинник. Будівлю фарбують у світло-сірий колір, навколо садять дерева. Зал засідань міської ради прикрашений написами, що нагадують найважливіші моменти з історії міста. Містом управляє міська рада (управа) на чолі з бургомістром, а виконавчим органом є магістрат.
У північній частині площі Ринок, 6 завершують будівництво двоповерхового будинку.
Четверта ратуша (1935 рік до нині)
Її почали будувати у 1929 році, а закінчили у 1935-му (внутрішні оздоблювальні роботи завершили у 1939-му). Автором проекту будівлі був архітектор Станіслав Треля.
Ратуша вийшла несхожою ні на що – хрестоподібна в плані будівля із чотирьох двоповерхових крил увінчалася баштою, яка стала висотною домінантою міста – її висота досягла 49 з половиною метрів.
Завершення башти було зроблено у вигляді велетенського військового шолому, а на рівні четвертого поверху встановили польських орлів – символ потужності тодішньої держави.
Сьогодні ратуша — найпопулярнішою локацією для відвідування туристів. Вона використовується як музей і є адміністративною будівлею. У 2007 році тут були встановлені нові годинники та електронні куранти.
Читайте також: Зразок справжнього українського модерну: історія музичного училища у Франківську
Христина П’ятнюк
Марія Гарасим
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87