Сьогодні, 18 травня, в Україні набуває чинності новий закон про мобілізацію. Про оновлення даних, ВЛК та покарання для ухилянтів — далі гайд.
Повідомляє Інформатор, покликаючись на РБК Україна.
Оновлення даних: для кого?
Таку процедуру мають зробити чоловіки віком від 18 до 60 років в ТЦК. Їм потрібно надати номер телефону, електронну пошту та адресу проживання. Дедлайн — до 16 липня включно. За несвоєчасне оновлення даних загрожує адміністративна відповідальність розміром у 17 000 гривень.
Дані можна оновити в ТЦК, а також в ЦНАПі. До слова, нещодавно ми спілкувалися з директором Департаменту адміністративних послуг Богданом Пителем щодо цієї процедури в Центрі надання адміністративних послуг. Також актуалізувати дані можна в мобільному застосунку.
Вимога поширюється на військовозобов’язаних, призовників, резервістів та жінок-медиків, які вже стоять на військовому обліку.
Українців, які не оновили дані закордоном, обмежать в наданні консульських послуг. Зробити це можна дистанційно через е-кабінет чи зв’язавшись телефоном або електронною поштою з ТЦК.
Не актуалізовувати дані можуть тільки зняті з військового обліку (це має бути відмічено у військовому квитку).
Повістки, як і раніше, будуть вручати представники:
ТЦК;
виконавчих органів місцевої влади;
керівництво державних органів;
підприємств;
навчальних закладів та ОСББ.
Це залишилось без змін, а ось перевіряти військово-облікові документи зможуть ТЦК, прикордонники та поліція. На їх вимогу треба буде пред’явити посвідку.
Мобілізуватимуть чоловіків віком від 25 до 60 років. Жінки-медики можуть служити за бажанням.
Також є категорія людей, які можуть бути заброньованими. Дивитись нижче:
Відстрочку можуть отримати чоловіки за станом здоров’я або сімейним станом.
“Мобілізації не підлягають особи з інвалідністю, тимчасово непридатні (на 6-12 місяців), багатодітні батьки, батьки-одинаки, батьки дитини з інвалідністю до 18 років, батьки прийомних дітей віком до 18 років, зайняті доглядом за хворою дитиною, дружиною, близькими родичами“, – повідомляють колеги.
А ось звільнені з полону та звільнені у запас можуть мобілізуватися добровільно.
Щодо студентів, то мобілізувати можуть як заочників, так і претендентів на другу освіту.
З 4 травня цього року скасовують статус “обмежено придатний”, тому до лютого 2025 року особам, які мали цей статус раніше, потрібно пройти повторну ВЛК.
А ось про перелік хвороб, з якими не мобілізують, ми писали раніше в нашому матеріалі.
Покарання для ухилянтів
Порушення правил військового обліку штрафується у розмірі 17 000 гривень (за повторне порушення – 25 500 тисяч гривень), згідно зі ст. 210 КУпАП.
За відмову від повісти чи неявку до ТЦК загрожує така ж сама грошова відповідальність згідно зі ст. 210-1 КУпАП.
Якщо ж військовозобов’язаний не прибув за повісткою, то його може розшукувати поліція, а суд — призупинити дію водійських прав. Детальніше тут.
Замість строкової служби діятиме базова військова підготовка.
Почнеться вона з 1 вересня 2025 року, а пройти її мають чоловіки віком від 18-25 років. Дівчата можуть зробити це за бажанням.
Фото взято з відкритих джерел.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87