ГО «Екосфера» цьогоріч проводить національний відбір українських дерев з унікальними історіями. Серед таких — й прикарпатські. Як проголосувати за наших претендентів?
Пише Інформатор Івано-Франківськ з покликанням на ГО «Екосфера».
Наразі відбувається національний відбір для участі у міжнародному конкурсі «Європейське дерево року». Всього є 15 учасників з різних куточків України.
“У 2023 році Україна вперше взяла участь у цьому конкурсі, представивши яблуню-колонію з Сумщини, якій вже понад 220 років. Всього за яблуню-колонію проголосувало понад 14 тис. людей. За результатами конкурсу українське дерево посіло третє місце, поступившись тільки польському Дубу Виробнику та словацькому Драконячому Дубу”, – кажуть організатори нацвідбору.
Дуб Карпінського — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, що розташована в селі Голосків Отинійської селищної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області.
Вік красеня перевищує 900 років, а обхват стовбура сягає 7,13 метра. Дуб Карпінського росте в урочищі “Хащ” біля старої церковної дзвіниці.
Висота дерева 35 метрів. Це одне з найстаріших дерев України, яке отримало свою назву на честь відомого польського поета, драматурга і письменника Францішека Карпінського.
“За однією з легенд, у дубі є потаємні двері, які можуть одчинити тільки обрані. Ключа до тих дверей не шукайте, бо відкрити їх можна тільки вимовивши містичні слова. З-під самого дуба б’є прозоре джерело, яке має неабияку енергію. Старожили говорять, що вода з-під дуба є цілющою. Багато людей приїжджають сюди, щоб побачити цілюще джерело, яке б’є з-під коріння, вірячи у його магічні властивості”, – розповідають про прикарпатського красеня на сторінці ГО “Екосфера”.
За можливість представляти Україну на конкурсі бореться Панський Дуб.
Дерево росте в селі Виноград на території урочища «Огрод». Так називалась ця земля, що була у власності місцевого пана, тут знаходився його маєток та фільварок.
Як розповіла Лілія Паньків, прикарпатка, що і подала цей дуб на конкурс, управляв маєтком пан Іоан Пінтергоффер.Навколо маєтку росло багато різних квітів, був чудесний сад з різними фруктовими деревами, плодоягідними кущами, чудовий гарний ліс.
У 1939 році на Прикарпаття прийшла радянська влада й пан узяв з собою тільки невелику валізку та покинув свій дім.
“У 60-х роках було вирубано і зруйновано бульдозерами залишки чудового панського саду. І тільки дуб, якому понад п’ять сотень літ, залишився свідком тих минулих років. Але, попри всі руйнування і події, які відбувалися в селі, дуб вистояв. Це було те місце, куди і на далі хотілось прийти. Тут збиралась молодь села на різні розваги та гуляння. У всі часи і всі віки він залишається символом сили, здоров’я та мужності” — пишуть на сторінці ГО.
Участь у конкурсі бере й франківська акація “Свідок семи поколінь”, вік якої перетнув 140 років. Про неї Інформатор писав раніше.
Проголосувати за дерева з нашого краю можна за покликанням.
Довідка: ініціативу «Європейське дерево року» проводять з 2011 року за організації Асоціації екологічного партнерства. З того часу кількість країн, що беруть участь у конкурсі, зросла з 5 до 16.
Читати також: 10 порад, які можуть вбити в жінці особистість: газетні архіви Франківська
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87