Деякі громади Прикарпаття можуть втратити близько сотні мільйонів грн через урядову ініціативу щодо вилучення єдиного податку. Як ситуація вплине на стан економіки нашого краю розповів голова АМУ в області Юрій Стефанчук.
Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України
Йдеться про, пункт 2.3 Бюджетних висновків, схвалених Верховною Радою України 31 жовтня 2024 року до проєкту Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” №12000, Кабінету Міністрів України доручено опрацювати питання щодо включення до доходів загального фонду державного бюджету у 2025 році частини єдиного податку з юридичних осіб і єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників.
Відтак, за словами голови Асоціації міст України в Івано-Франківській області Юрія Стефанчука, орієнтовні втрати для бюджетів територіальних громад в Україні в разі такого вилучення становитимуть понад 11 мільярдів гривень, а для громад Прикарпаття – близько 100 мільйонів гривень, що є критичним для місцевого самоврядування, особливо після вилучення “військового” та “силового” податку з доходів фізичних осіб.
У коментарі для інтернет-ресурсу газети “Галичина” Юрій Стефанчук розповів, що найбільших втрат зазнають сільські території, і це є неприпустимим в умовах обмеженості та нестачі фінансових ресурсів у громадах. Наприклад, для Чернелицької громади втрати становитимуть близько 1,5 мільйона гривень, що становить понад шість відсотків затвердженого річного бюджету. Матеївецька громада втратить понад три відсотки її річного бюджету, а в Рогатинській громаді, яка налічує 71 село, втрати становитимуть близько трьох відсотків її річного бюджету. Такі зміни істотно ускладнять фінансову ситуацію на Прикарпатті, а особливо в селах.
Наша область об’єднує 62 територіальні громади, кожна з яких включає села. За статистичними даними, чисельність населення в області становить понад 1,3 мільйона осіб, з яких близько 700 тисяч проживає в сільській місцевості – це понад 50 відсотків від загальної кількості жителів. Усе ж розуміємо, що реальні показники відрізняються, і точну кількість населення наразі важко визначити.
В Івано-Франківській області налічується 765 сіл, а 93 сільські ради були утворені в період з 1991-го по 2000 рік. Це свідчить, на думку Ю. Стефанчука, про активний розвиток сільських громад у регіоні, зокрема через створення нових робочих місць та сприяння розвитку сільського господарства й туризму.
“Сьогодення ставить перед нами серйозні виклики. Тривала війна та багаторічна міграція в міста та еміграція за кордон призвели до зменшення сільського населення. Молодь залишає рідні місця у пошуках можливостей у містах України та країн Європи й світу, а в селах залишаються представники переважно старшого покоління. У сільських школах дедалі меншає учнів (2023-го скорочення їх числа становило 8–12 відсотків), а дитячі садочки втратили навантаження (народжуваність торік знизилася більш ніж на 45 відсотків). Це змушує задуматися, хто ж залишиться в селах через 10, 20, 30 років”, – каже експерт.
Також Юрій Стефанчук звернув увагу, що стратегія сільського господарства та сільських територій до 2030 року, розроблена Міністерством аграрної політики та продовольства, радше відображає зобов’язання перед ЄС, а не реальні потреби розвитку села:
“Важливо розуміти, що розвиток сільського господарства та сільських територій – це різні пріоритети, але в ідеалі взаємопов’язані процеси, які не зовсім прослідковуються в цій стратегії. Ми повинні відходити від лобіювання великих агровиробників та експортоорієнтованого підходу на користь підтримки сільського розвитку, сімейного фермерства та сільських жителів – насамперед людей, а не лише обсягів вирощеного зерна чи соняшнику. Варто звернути увагу, що сільські території завжди відігравали фундаментальну роль у розвитку міст, бувши основними постачальниками ресурсів та кадрів. Вони підтримують економічну стабільність, створюючи базу для переробних галузей. А сьогодні села є надійною підтримкою Сил оборони України та внутрішньо переміщених осіб”.
Сьогодні, всі 62 громади Прикарпаття об’єднані зусиллями, щоб створити привабливі умови для життя та роботи в селах. Важливо, щоби була підтримка державних програм, через які можна буде залучати також і європейські кошти для розвитку сільської інфраструктури, впровадження нових технологій у сільське господарство, створення програм підтримки для молоді та підприємців в селах, а також активна участь у формуванні соціально-культурного життя.
Читайте також: Чи отримають працівники дитсадків доплату 1000 грн – заступник міністра освіти
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87