Інформатор Івано-Франківськ

ЖИТТЯ

“Перестануть фінансувати зарплати деяким вчителям”: що кажуть в Міносвіти?

В місцевих франківських телеграм-каналах шириться інформація буцімто МОН планує змінити фінансування зарплати деяким вчителям. Що кажуть насправді в міністерстві?

В місцевих франківських телеграм-каналах шириться інформація буцімто МОН планує змінити фінансування зарплати деяким вчителям. Що кажуть насправді в міністерстві?

Пише Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на статтю Міністерства освіти та науки.

Франківські пабліки ширять одне й те саме фото та інформацію, в якій ідеться наступне:

Перестануть фінансувати зарплати деяким вчителям з 1 вересня 2025 року, — Міносвіти. Мова йде про школи, де менше 45 учнів. А з 1 вересня 2026 року це стосуватиметься шкіл, де менше 60 дітей. Рішення діятиме лише на рівні 5-11 класів і не стосується початкових шкіл“.

Нище наведемо скріншоти цих повідомлень:

В місцевих франківських телеграм-каналах шириться інформація буцімто МОН планує змінити фінансування зарплати деяким вчителям. Що кажуть насправді в міністерстві?

В місцевих франківських телеграм-каналах шириться інформація буцімто МОН планує змінити фінансування зарплати деяким вчителям. Що кажуть насправді в міністерстві?

Скріншоти з телеграм-каналів

Отож, МОН повідомляло про подібні зміни, але насправді роз’яснення стосується саме фінансування шкіл із малою кількістю учнів.

Опубліковано воно ще в березня цього року.

У чому саме полягає рішення уряду?

З 1 вересня 2025 року вирішено не фінансувати заплату вчителів коштом освітньої субвенції у школах із кількістю учнів менш як 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року — менш як 60 осіб. Це не стосується початкових шкіл і діятиме тільки для освіти на рівні 5-11 класів.

Це означає, що кошти які надходять з субвенції мають розподілятися на розсуд громади. Тобто громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи.

Місцеві органи самоврядування можуть вирішити: або довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів.

Подібне рішення вже приймалося ще у 2016 році, коли у МОН вирішили що освітні субвенції не фінансують школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.

Навіщо потрібне це рішення?

У статті від міністерства освіти та науки пишуть, що у школах І-ІІІ ступенів, у яких навчаються менш як 45 учнів, бувають складності з формуваннями класів, а згідно із Законом України “Про повну загальну середню освіту” має бути мінімум 5 учнів в класі.

В таких школах зазвичай діти вчаться на індивідуальній формі або в зʼєднаних класах (початкова школа), які обʼєднують дітей різного віку.

Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування“, — пояснюють експерти від МОН.

Також в міністерстві діляться, що переважно такі школи не забезпечені педагогами повноцінно, або вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату. Буває навіть практика викладання предметів непрофільним учителям.

Також в міністерстві повідомляють, що учні з сільської місцевості мають нижчі результати ЗНО (НМТ), ніж учні із міста.

При цьому зазначається, що освіта в селі обходиться державі дорожче ніж у місті: близько 30 тисяч грн/рік, а у деяких селах вартість навчання одного учня сягає понад 51 тисячу.

Тобто освіта в селах коштує дорожче, але не виправдовує ці кошти якістю”, — коментують в МОН.

Що буде з учнями та вчителями цих шкіл?

Місцева влада повинна організувати підвезення дітей до опорної школи. Учнів у таких поїздках має супроводжувати вчитель“, — йдеться в статті від міністерства.

Опорна школа — це школа, у яку привозять дітей із різних населених пунктів на відстані до 30 кілометрів. Вона більша, забезпечена вчителями й краще оснащена.

Також відомо, що для підвезення дітей держава вже другий рік поспіль виділяє субвенцію на закупівлю автобусів — по 1 мільярду гривень.

Тобто в результаті, школярів швидко та безпечно доправлятимуть до більшої школи.

Щодо вчителів, то якщо місцеві органи самоврядування вирішать не фінансувати менші школи самостійно, то можливе працевлаштування вчителів в опорних школах із забезпеченням підвезення.

Чому рішення діятиме з 1 вересня 2026 року?

Зміна шкіл, перерозподіл дітей, мережа маршрутів — все це потребує ретельного планування та часу на обговорення з громадою. Відтак Уряд дає цей час громадам на підготовку до змін.

Тож, як бачимо, місцеві пабліки писали про це і=рішення, але  не до кінця, вириваючи речення з контексту.

Тому Інформатор закликає читачів перевіряти інформацію на достовірність.

Читати також: Впродовж війни ціни у Франківську зросли майже вдвічі, — Марцінків

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

Нагору