Інформатор Івано-Франківськ

ЖИТТЯ

В урочищі Косова гора науковці виявили зимівлю загадкових метеликів: ФОТО

Рідкісні комахи на Прикарпатті

Урочище Косова гора є еталоном виняткової краси та несподіванок збоку не тільки рослинного, а й тваринного світу. Там нещодавно науковці виявили цікаву колонію комах. Яких саме? Дізнаєтеся у матеріалі.

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на Галицький національний природний парк 

Як йдеться у повідомлені унікальну знахідку виявили у печері, в якій зимує красивий клас Комах, з ряду Лускокрилі, родина Сонцевики, вид Павиче око.

Рідкісні комахи на Прикарпатті

Сонцевик у печері в урочищі Косова гора.
Джерело фото: Галицький національний природний парк

За словами науковців парку саме тепер печера, і отримала свою назву “Сонцевик Іо”. Сам вид є досить поширеним на території ур. Касової гори з великою різноманітністю кормової бази, але зимівлю метелика знайдено тут вперше.

Рідкісні комахи на Прикарпатті

Сонцевик у печері в урочищі Косова гора.
Джерело фото: Галицький національний природний парк

Довідка про Сонцевика від Галицького національного природного парку: 

Сонцевик павиче око чи сонцевик павич – денний метелик родини Сонцевики (Nymphalidae). Він належить до роду Аглаїс (Aglais) раніше – (Inachis io).

Ці яскраві лускокрилі отримали її на честь Іо — коханки Зевса, жриці Гери.

За народними звичаями метелик павиче око символізує щасливий шлюб, міцне здоров’я та удачу. Українська назва метелика пов’язана з характерним візерунком на крилах, що схожі на очі, які є на хвостовому пір’ї у павичів. Яскраві кольори сонцевика павича спрощують його ідентифікацію серед інших метеликів родини.

Рідкісні комахи на Прикарпатті

Метелик виду павиче око.
Джерело фото: Галицький національний природний парк

Крила у нього іржаво-червоні чи червоно-коричневі з чорною або сірою облямівкою. На кожному з них є очна пляма (“павичі вічка”), що являє суміш синього, білого, чорного та жовтого кольорів.

Деякі метелики павиче око можуть не мати очних плям, їх звуть “сліпими”. У національному парку діляться, що такі екземпляри – велика рідкість.

Довжина тіла комахи 2,5-5 см, яке вкрите коричневими щетинистими волосками, розмах крил варіюється від 4,5-7 см. Розмноження відбувається з повним циклом перетворення: яйце – личинка – лялечка – доросла особина (імаго). Метелики з’являються в кінці червня, літають до пізньої осені, зимують.

На півдні за літо розвивається два покоління. Зимує в підвалах, печерах на стадії імаго. Основними вимогами до зимівлі буде наявність прохолоди, і вогкості. Саме при низьких температурах спостерігається гальмування біологічних процесів, що дозволяє комасі впасти в анабіоз.

Найнебезпечніше – це підвищення температури взимку. Це може призвести до загибелі комахи. Пробуджуються та вилітають красені-метелики вже рано навесні, коли виходять зі схованок для відкладення яєць. Самка може відкладати до 500 яєць за одну кладку.

Рідкісні комахи на Прикарпатті

Метелик виду павиче око.
Джерело фото: Галицький національний природний парк

Гусінь метелика (стадія личинки) в основному харчуються кропивою, хмелем, але в їх раціон також входять лопух, чебрець, малина. Дорослі особини живляться нектаром квітів та соком з опалих шматочків фруктів.

Саме нектар будлеї, бодяка та чебрецю – найулюбленіша їжа метелика павиче око. Цей вид варто оберігати, адже їх чисельність зменшується через те, що люди знищують рослини, якими вони харчуються.

Інформація підготовлена науковою співробітницею Галицького НПП, Олександрою Бучко.

Читайте також: Орендуй живу ялинку – допоможи захисникам: в Івано-Франківську стартує благодійна екоакція

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

Нагору