З нового року в Україні набула чинності заборона щодо використання детальних планів територій для нового будівництва й відтепер виділення земельних ділянок під забудову можливе лише за допомогою плану просторового розвитку.
Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на голову Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк
Олена Шуляк зазначила, що понад половина українських міст не має актуального генерального плану – стратегічного документа розвитку будь-якого населеного пункту.
Відтак, законодавство дозволяло уточнювати генплан детальними планами території, і при цьому межа допустимого “уточнення” законодавчо визначена не була.
Голова зазначила, що цим користувались недобросовісні забудовники, які у змові з місцевою владою проштовхували ДПТ, які “уточнювали” генплан так, що прямо суперечили йому.
Надалі, саме на підставі таких ДПТ визначалось цільове призначення земельних ділянок, які відводились під забудову та отримувались відповідні дозвільні документи:
“Як наслідок – постійна авральна боротьба з хаотичними забудовами, перевантаженими автошляхами, комунальними колапсами, і т.д”.
Але з 1 січня використання ДПТ стало неможливим, оскільки набув чинності закон №711 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель.
Що каже закон?
У законі йдеться про те, що для зміни цільового призначення землі або виділення ділянки під забудову, громада відтепер має керуватися комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або актуальним, а не застарілим генпланом планом населеного пункту.
На думку Шуляк, план просторового розвитку має бути у кожної громади, і це має покласти край “кишеньковим” ДПТ в інтересах окремих будівельних компаній у змові з місцевою владою.
Вона пояснила, що новий документ є одночасно і містобудівною документацією на місцевому рівні та документацію із землеустрою. Загалом він охоплює всю територію громади, і не має терміну дії, проте дуже гнучкий, адже зміни можна вносити щороку. І саме ця документація визначатиме, де буде споруджуватись садок, школа або житло, де розвиватиметься промисловість, а де природні парки.
Комплексний план ділить територію громади на функціональні зони – житлова забудова, промисловість тощо. Для кожної такої зони визначено переліки видів цільового призначення земельних ділянок, і саме з цього переліку власник може самостійно обрати той, який, на його думку, є найбільш перспективним.
Тобто не можна, наприклад, обрати “житлове будівництво” на території, яку комплексний план визначив, як “промислову” і навпаки.
Це правило стосується як приватних власників, так і органів, уповноважених розпоряджатись земельними ресурсами:
- не можна виділити комусь земельну ділянку;
- цільове призначення якої не узгоджується з функціональним зонуванням;
- визначеним комплексним планом.
Вона також наголосила на публічності планів просторового розвитку: їх створення буде можливим лише з урахуванням громадської думки мешканців громади, а також такий план має обов’язково пройти незалежну експертизу.
Окрім того, ця інформація буде відкритою, тобто кожен мешканець громади зможе подивитися, для чого планується використовувати ті або інші території, чи наявні на відповідній території обмеження у використанні земель у сфері забудови (наприклад щодо гранично допустимої висотності забудови, дотримання режиму охоронних зон тощо).
Плани просторового розвитку поширюються не лише на населені пункти громади, а і на території поза її межами. Тобто будувати в передмістях також можна буде лише за умови, якщо це узгоджується з планами просторового розвитку.
До слова, нещодавно Громадська спілка “Центр фінансових розслідувань” опублікувала матеріал про те, що 19 мільйонів піде на просторовий план Івано-Франківська, зокрема у публікації зазначається, що 23 грудня Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради провів торги без використання електронної системи на роботи з розробки містобудівної документації “Комплексний план просторового розвитку Івано-Франківської територіальної громади та проєкту внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська”. Вартість робіт оцінили у 19 050 260,40 гривні.
Натомість сам тендер був оприлюднений 3 жовтня 2024 року.
Контракт отримало Державне підприємство “Український державний науково-дослідний інститут проєктування міст “ДІПРОМІСТО” імені Ю.М. Білоконя.
Детальніше про це підприємство можна дізнатися за посиланням.
План очікують до 30 вересня 2025 року.
Також Інформатор знайшов рішення міської ради від 15 грудня 2023 року про розроблення комплексного плану просторового розвитку Івано-Франківської територіальної громади та проєкту внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська.
Читайте також: Міська рада затвердила генплан Тисменичан: Франківськ на черзі?
Комплексний генплан Івано-Франківської ОТГ планують створювати наступного року
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87