Інформатор Івано-Франківськ

ЖИТТЯ

Будівництво vs екологія: що трапилося з джерелом у парку Шевченка у Франківську?

Джерела у парку Шевченка

Днями у місті розгорнулася дискусія навколо зникнення води з джерела у міському парку Шевченка. Місцеві мешканці пов’язують проблему із масовою забудовою поруч, тоді як екологи вказують на природні фактори. Чи дійсно нові багатоповерхівки вплинули на рівень ґрунтових вод? Наші журналісти вирушили на місце події, щоб перевірити ситуацію та поспілкуватися з директоркою КП “Центр розвитку міста та рекреацій”, екологом і представниками будівельної компанії. 

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ 

Допис з’явився у місцевій групі в мережі Facebook “Франківськ, який треба берегти”. Франківка опублікувала відео, в якому розповіла, що джерело в міському парку Шевченка обміліло, і з нього більше не тече вода. Жінка припускає, що причина цього – масова забудова поблизу. Допис швидко набрав понад два десятки коментарів, а мешканці міста висловили стурбованість станом водойм у парку.

Що сталося з джерелом?

Йдеться про джерело, розташоване в парку Шевченка, поблизу виходу на вулицю Дорошенка. Раніше місцеві мешканці набирали тут питну воду, однак, зафіксоване на відео обміління викликало у громади занепокоєння. Авторка публікації порівняла цю ситуацію з іншим джерелом неподалік міського озера, з якого вода продовжує текти без змін.

Джерела у парку Шевченка

Джерело у парку Шевченка, де зникла вода

Джерела у парку Шевченка

Джерело з водою поблизу міського озера

Обговорення в соцмережах швидко набуло широкого розголосу. Люди побоюються, що через забудову парк може втратити частину своїх природних водойм. Дехто навіть опублікував фото міського озера до забудови та після, демонструючи значні зміни.

Автор фото: Денис Трофімов
Перше — було, друге стало

За словами франківців об’єкт належить місцевій будівельній компанії Ярковиця. Коментарі містян наводимо нижче:

Директорка КП “Центр розвитку міста та рекреацій” Руслана Василюк розповіла, що підприємство вже звернулося із запитом до будівельної компанії та Басейнового управління водних ресурсів для встановлення причин висихання джерела.

“Нещодавно в джерелі, що в парку Шевченка, зникла вода. Оскільки це нетипово для зимового періоду, ми розглядаємо всі можливі причини: від природного засмічення (кольматації) до впливу будівництва на прилеглій території. Ми вже направили відповідні запити до компетентних органів”, – зазначила Василюк.

Експертна думка еколога

Еколог, інженер геолог гідрогеолог Михайло Микицей також прокоментував ситуацію.

За його словами, обміління яке спостерігалось в літній час було спричинене загальним кліматичним фактором – тривалою посухою, яка спостерігається по всій Європі та Україні. Він наголошує, що парковий ставок отримує живлення здебільшого з ґрунтових та дощових вод, і саме обмеження цих чинників впливало на його стан.

Проте експерт зауважив, що будівництво поруч із водоймою також має значний вплив:

“Літня посуха минулого року вже спричиняла обміління ставків у парку. Тоді котлован ще не було вирито. Наразі ділянка огороджена, і там вже ведуться земляні роботи, навіть помітно накопичення ґрунтових вод в котловані. Глибоке риття та бетонування фундаменту однозначно порушуватиме баланс ґрунтових вод, що негативно може позначиться на стані паркового ставка.”

Джерела у парку Шевченка

Водойма у парку Шевченка

Михайло також наголосив на ризиках можливого порушення містобудівних норм. Він зазначив, що, згідно з Земельним і Водним кодексами, будівництво біля водойм вимагає дотримання спеціальних відстаней (25–50 м залежно від площі водойми та крутизни схилу).

Чи дотримався забудовник цих норм – питання, яке потребує додаткового аналізу.

Які заходи необхідно вжити?

Перед початком будівництва обов’язковою є процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО), яка дозволяє передбачити можливі ризики для довкілля на цій території. Звіт за результатами оцінки оприлюднюється на офіційному сайті департаменту містобудування та архітектури для ознайомлення громадськості та надання зауважень всіма охочими.

На думку Михайла, в контексті території будівництва біля парку важливо забезпечити чітке фактичне дотримання нормативних відстаней прибережних захисних смуг від водних об’єктів (ставків, каналів), та не допустити порушення екологічних і містобудівних норм щодо близького розташування проєктованих будівель до об’єкта ПЗФ до якого належить парк ім. Т. Шевченка.

Це забезпечить обмеження впливу будівництва на зону фільтрації ґрунтових вод в напрямку джерела та ставків і їхнього забруднення. У разі неможливості дотримання цих відстаней, законність будівництва в цьому місці можна поставити під сумнів.

Джерела у парку Шевченка

Водойма у парку Шевченка

Крім того, важливим є питання очистки та відведення стічних вод, які утворюватимуться під час випадання опадів та сніготаненні.  Забудовники зобов’язані дотримуватися будівельних норм і не спрямовувати забруднені води у природні водойми, чи канали які з ними зв’язані. Відома ситуація, з міським озером та річкою Млинівкою Стебницькою, де на жаль ці норми були порушені в процесі будівництва сусідніх житлових комплексів. Якщо подібна ситуація повториться біля парку Шевченка, це продовжить завдати значної шкоди водним об’єктам та екосистемі міста загалом.

Інформатор також звернувся за коментарем до будівельної компанії “Ярковиця”. Представники компанії підтвердили слова директорки КП “Центр розвитку та рекреацій” Руслани Василюк про отримання відповідного листа.

У компанії повідомили, що вже залучили фахівців з управління водними ресурсами, екологів та працівників КП. У понеділок запланована нарада для з’ясування причини зникнення води у джерелі.

“Ми вже займаємося цим питанням, оскільки до нас звернулися працівники парку. Залучено фахівців, і з понеділка ми проводитимемо наради на місці. Будемо аналізувати ситуацію, радитися щодо подальших дій та можливого залучення додаткових спеціалістів, а також для розв’язання проблеми. Після проведення дослідження ми підготуємо звіт із результатами перевірки та надамо його вам”, – прокоментували в “Ярковиці”.

Інформатор стежитиме за розвитком ситуації та оприлюднить результати перевірки. Очікуйте оновлення.

Читайте також: Зарплати керівника апарату Івано-Франківської ОВА та директорів департаментів зросте на 50%

Христина П’ятнюк 

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

Нагору