Інформатор Івано-Франківськ

ЖИТТЯ

Таємниці Старунського вулкана: вічний вогонь і сліди льодовикового періоду

Вулкан у Старуні

У мальовничому селі Старуня, яке знаходиться у Богородчанській громаді, розташований грязьовий вулкан, який реагує на землетруси та викидає гази. Поруч із ним понад 30 років палає «вічний вогонь», а також в цій місцевості були знайдені добре збережені рештки мамонта й волохатих носорогів.

Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ

Історія вулкану

Як йдеться на сайті “Карпатіум“, більше як сто років тому в селі Старуня почали розробку родовищ озокериту та нафти. Підземні води почали збагачуватися киснем і, проникаючи в надра землі, окислювали нафту, що стало причиною хімічних реакцій.

В результаті виділяється тепла енергія, від якої живиться вулкан і по сьогодні. Перша активність вулкану відбулась у 1977 році після землетрусу в румунських горах Вранча. Діаметр пагорба, на якому з’явився грязьовий вулкан Старуня, становить 50 метрів, а рідини та грязі вихлюпувались до 3 метрів заввишки.

Речовина, яка виділяється з кратерів старунського вулкану, збагачена різноманітними хімічними сполуками, в тому числі озокеритом. Його широко застосовують в медицині для термолікування.

Старунський вулкан має унікальні особливості, що відрізняють його від інших. Одна з них – це «вічний вогонь», що палає неподалік. Його поява пов’язана з діями місцевих жителів. На цьому місці розташована покинута свердловина, з якої виходять гази. Щоб уникнути надмірної загазованості, люди підпалили отвір труби. Вогонь горить уже 30 років і не згасає досі.

Також грязьовий вулкан у Старуні має чутливість до сейсмічної активності. Він реагує на поштовхи в радіусі 3000–6000 кілометрів. Наприклад, якщо в Італії чи на Кавказі станеться землетрус, то старунський вулкан відреагує інтенсивним викидом газу або тріщинами та розломами землі, які закриваються через п’ять днів.

Містичні перекази

Грязьовий вулкан України, що в селі Старуня окутаний містичними переказами та здогадками. Місцеві розповідають, що до нього тягнуться всі тварини. Вони стверджують, що тут загинуло чимало домашньої худоби, що потрапила в гарячі осередки нафти та озокериту.

Проте, є і достовірні факти. Зокрема, що завдяки великій кількості покладів нафти та озокериту в цій місцевості знайшли рештки викопних тварин, які збереглись практично цілими. За словами археологів, у мамонта, якого тут знайшли, в шлунку збереглися залишки трави, яку він з’їв перед загибеллю. Окрім мамонта, ще розкопали двох волохатих носорогів. Зараз на них можна подивитися у Львівському та Краківському музеях.

Маршрут до вулкану

Щоб потрапити до карпатського вулкану, розпочинайте свій маршрут від старунської школи. Від неї зверніть ліворуч на другому повороті та рухайтесь до поля. Там слід шукати високовольтні стовпи.

Грязьовий вулкан Старуня знаходиться біля стовпа №17. Долина, на якій він знаходиться, називають долиною Лейбової гори.

Як виглядає та кипить вулкан зараз, дивіться нижче.

Читайте також: Відпустовий центр блаженного Симеона Лукача у Старуні: фоторепортаж

Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

Нагору