Інформатор Івано-Франківськ

ЖИТТЯ

Що таке амоній і скільки його виявили у франківському міському озері?

Невідома речовина в міському озері

Пригадуєте, як наприкінці березня з труби у міське озеро витікала рідина червоного кольору? Тоді інцидент зафіксували журналісти Інформатора безпосередньо на місці події. Згодом прибули представники Державної екологічної інспекції, які відібрали зразки води для експертизи. Нам стали відомі результати, додатково ми консультувалися з екологами, а також зазирнули у Водний кодекс України, щоб з’ясувати більше про амоній, перевищення якого виявили фахівці.

Розповідає Інформатор Івано-Франківськ

Нагадаємо, 26 березня навпроти житлового комплексу “Parus” очевидці помітили, як з труби у міське озеро витікає рідина червоно-помаранчевого кольору з різким, їдким запахом. Уже до 19:45 того ж дня вода в озері очистилася.

Журналістка Інформатора викликала поліцію та написала офіційну заяву про інцидент. Того ж вечора поліція повідомила, що розпочала перевірку за фактом витоку невідомої речовини.

“Під час моніторингу соцмереж поліцейські виявили відео, на якому біля одного з житлових комплексів Івано-Франківська з труби витікає рідина оранжевого кольору у Міське озеро. Факт зафіксовано, розпочато перевірку. На місце події виїхала слідчо-оперативна група”, — йдеться в повідомленні поліції.

Наступного дня Інформатор звернувся до Державної екологічної інспекції із запитом на інформацію щодо результатів перевірки. В офіційній відповіді, зокрема, у протоколі №18-25 зазначено, що допустимі значення (ГДК) більшості речовин не перевищено, однак зафіксовано перевищення норми вмісту амонію.

 

Відповідь на запит від ДЕІ щодо результатів перевірки рідини, яка витікала в міське озеро.

Відповідь на запит від ДЕІ щодо результатів перевірки рідини, яка витікала в міське озеро.

Результати перевірки були такими:

Відповідь на запит щодо червоної рідини в озері

Результати перевірки червоної рідини, яка витікала в міське озеро

Зокрема, при нормі 2,6 мг/л показник амонію склав 3,4 мг/л. Представники інспекції пояснили, що це не є критичним перевищенням, але свідчить про можливе забруднення води.

Втім, пояснити походження червоної рідини або конкретне джерело її потрапляння в озеро в екоінспекції не змогли. Там рекомендували звернутися до положень Водного кодексу України. Зокрема, у статті 38 визначено перелік речовин, скидання яких у водні об’єкти підлягає нормуванню, серед них — амоній.

Нижче наводимо перелік забруднюючих речовин, скидання яких у водні об’єкти нормується:

Водний кодекс України

Перелік забруднюючих речовин, скидання яких у водні об’єкти нормується. Джерело: Водний кодекс України

Однак у главі 14, статті 70, пункт 6 “Про умови скидання стічних вод у водні об’єкти” йдеться наступне:

Водний кодекс України

Стаття 70. Умови скидання стічних вод у водні об’єкти

Чим небезпечний амоній?

З відкритих джерел відомо, що іони амонію — це індикатор свіжого забруднення. Він з’являється у воді внаслідок розкладу органічних речовин, зокрема під дією мікроорганізмів. Амоній має характерний різкий запах, добре розчиняється у воді, і є стабільною, але реактивною хімічною сполукою.

У повідомленні Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ “ІФ ОЦКПХ МОЗ” зазначається, що амоній у воді — це наслідок надходження господарсько-побутових стічних вод або добрив. У глибоких підземних водах його поява можлива й внаслідок відновлення нітратів.

На запитання про вплив зафіксованого перевищення амонію на тварин та людей у Державній екологічній інспекції відповіли, що це не входить до їхньої компетенції, й порадили звернутися до Держпродспоживслужби.

Натомість у Держпродспоживслужбі повідомили, що не отримували офіційного повідомлення про невідповідність якості води в озері, тож прокоментувати ситуацію не змогли.

Яка ситуація на сьогодні?

Станом на 12 квітня у поліції поки що не надали публічного звіту щодо результатів перевірки. Зауважимо, що 3 квітня Інформатор скерував повторну заяву з проханням надати журналістці доступ до матеріалів справи. Відповіді наразі не отримано.

На гарячій лінії поліції повідомили, що згідно з процедурою протягом 10 календарних днів заявника мають повідомити про готовність матеріалів для ознайомлення. Також протягом 5 днів після цього — зв’язатися для передачі відповідних даних.

Інформатор очікує на ознайомлення з матеріалами справи й опублікує результати щойно їх отримає. Слідкуйте за оновленнями на сайті.

Читайте також: “Такого більше не буде”: мер про обрізку дерев на площі Шептицького в Івано-Франківську

Христина П’ятнюк 

Залишайтеся на зв’язку! Ми у FacebookInstagramTelegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

Нагору