Інформатор Івано-Франківськ


НАДВІРНА

Весільні традиції під час війни: як змінилось святкування на Надвірнянщині

Весілля на Надвірнянщині, як і по всій Україні, сьогодні відбуваються з особливою шанобливістю. Традиції залишаються живими, хоча обставини часто змушують пристосовуватися до нової реальності.

Розповідає Інформатор Івано-Франківськ

У довоєнні часи весілля в Надвірнянській громаді тривали до ранку, а інколи й більше однієї доби. Нині ж більшість святкувань відбувається скромніше та коротше, з дотриманням  комендантської години.

Збереження ключових обрядів

Попри складні обставини, основні весільні традиції на Надвірнянщині залишаються незмінними. Як і раніше, наречену вранці одягає мама та дружки. Вишита сукня, сімейні реліквії — усе має свою вагу й значення.

Наречений, за підтримки дружбів, готується до викупу та благословення. Під’їзд молодого до нареченої, надобридень музикантів — усе залишається, хоча й звучить тихіше, з повагою до полеглих Героїв.

Обов’язковим залишається благословення батьків, шлюб у церкві, розривання калача та заведення молодят за стіл з вишитим рушником.

Благодійність замість розкоші

Багато наречених вирішують замість гучних розваг організовувати благодійні збори під час весілля. Часто на весільних запрошеннях вказують прохання не дарувати квіти, натомість зробити донат для ЗСУ.

Також на сучасних весіллях стало традицією відводити окрему хвилину мовчання або спільну молитву за мир в Україні та за тих, хто захищає незалежність.

Перший танець молодят, як і раніше, залишається кульмінаційним моментом вечора, але сьогодні він має ще глибше значення й символізує не лише кохання, а й надію на спільне, мирне майбутнє.

Зняття та перетанцьовування фати, кидання букета та підв’язки, родинний танець й сімейне вогнище — все це незмінні традиції українських весіль.

Молодята та гості висловлюють вдячність українським воїнам, часто завершуючи свято виконанням «Многая літа» для воїнів.  Даний жест став ще одним важливим елементом нового весільного обряду, який нагадує, що навіть у найщасливіші моменти не забуваємо, кому завдячуємо можливістю жити й кохати.

Фото в статті оприлюднені за згодою з нареченими.

До теми: Весілля на Надвірнянщині у давнину: добірка ретро фотографій

Богдана Іванків 

Залишайтеся на зв’язку! Ми у FacebookInstagramTelegram.

Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com

Телефонуйте за номером 096 989 60 87

 

Нагору