Вперше за всю історію дослідження індексу світової свободи преси від “Репортерів без кордонів” було зафіксовано критично низький рівень економічного індикатору — економічний тиск становить серйозну, хоч і менш очевидну загрозу журналістиці. Зокрема в дослідженні згадують й закриття медіаорганізацій в Україні після припинення міжнародної допомоги від USAID.
Пише Інформатор Івано-Франківськ з покликанням на організацію «Репортери без кордонів»
“У час, коли свобода преси зазнає тривожного занепаду в багатьох регіонах світу, важливим, але часто недооціненим фактором ослаблення медіа є економічний тиск. Це здебільшого пов’язано з концентрацією власності, залежністю від рекламодавців і фінансових донорів, а також з обмеженою, відсутньою або непрозоро розподіленою державною підтримкою. Дані, які вимірює економічний індикатор Індексу RSF, чітко демонструють, що сучасні ЗМІ опинилися між необхідністю зберігати редакційну незалежність і виживанням в умовах економічного тиску”, – повідомляють “Репортери без кордонів”.
Для розрахунку індексу беруть до уваги п’яти основних індикаторів, які визначають Індекс свободи преси у світі. Саме показник, що вимірює фінансові умови для журналістики та економічний тиск на галузь, найбільше знизив загальну оцінку у 2025 році. Економічний індикатор за 2025 рік перебуває на найнижчому рівні за всю історію і глобальна ситуація нині класифікується як «важка».
Як стало відомо з дослідження RSF для Індексу свободи преси 2025 року, ЗМІ змушені припиняти свою діяльність через економічні труднощі майже в третині країн світу. Така ситуація, зокрема, спостерігається у Сполучених Штатах (57-е місце, падіння на 2 позиції), Тунісі (129-е, мінус 11) та Аргентині (87-е, мінус 21).
Катастрофічною називають ситуацію в Палестині, також постраждала Газа, де ізраїльська армія знищила редакції, вбила майже 200 журналістів і понад 18 місяців утримує повну блокаду сектора.
“У 34 країнах спостерігається масове закриття ЗМІ, що призвело до вимушеної еміграції журналістів за останні роки. Особливо це стосується Нікарагуа (172-е, мінус 9), Білорусі (166-е), Ірану (176-е), М’янми (169-е), Судану (156-е), Азербайджану (167-е) та Афганістану (175-е), де економічні труднощі лише посилюють наслідки політичного тиску”, – йдеться в дослідженні.
Лідером економічної депресії в пресі назвали США, де економічний індикатор за два роки знизився більш ніж на 14 пунктів. Це спричинило «інформаційні пустелі» у величезних регіонах.
Згадується у дослідженні й другий президентський термін Дональда Трампа, що продовжив тренд, згідно з яким “під надуманими економічними приводами влада намагається підпорядкувати пресу”, – дослівно з дослідження.
“Репортери без кордонів” пригадали й припинення фінансування від Агентства США з глобальних медіа (USAGM), що вплинуло на роботу зокрема «Голосу Америки» та «Радіо Свобода», через що понад 400 мільйонів людей у світі несподівано втратили доступ до достовірної інформації.
“Аналогічно, замороження фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) призупинило надання міжнародної допомоги, що спричинило критичну економічну нестабільність у сотнях медіаорганізацій і змусило деякі з них припинити діяльність — зокрема в Україні (62-е місце)”, – додають RSF.
Український глобальний Індекс свободи преси знизився з позиції 62 у 2024 році до позиції 61 у 2025 році.
З оригінальним текстом англійською можна ознайомитись за покликанням, переклад українською для цього матеріалу здійснено журналістами Інформатора.
Читати також: Визначено лавреатів прикарпатської премії імені Василя Стефаника у 2025 році
Головне фото — скрін з мапи індексу дослідження RSF для Індексу свободи преси 2025 року.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87