Проєкт “Що далі?”, що виходить на Ukraїner, продовжив серію-інтерв’ю в новому форматі. Розмови з гостями тривають понад 3 години, а ведуча проєкту Юлія Тимошенко занурюється з героями проєкту у найглибші роздуми та спогади. У новому епізоді команда проєкту вирушила в Івано-Франківськ аби поспілкуватись з Юрієм Андруховичем.
Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ
Детальніше про проєкт “Що далі”? можна дізнатися за покликанням.
Юрій Андрухович, письменник, перекладач і один із ключових представників Станіславського феномену, знову актуалізує свій роман «Московіада», написаний на початку 1990-х після двох років перебування в Москві. В інтерв’ю автор розповідає про пророчі інтуїції, зафіксовані в тексті, і пояснює, чому імперська загроза Росії залишається незмінною.
“Я схопив російську загрозу як есенцію, як базову річ, притаманну для імперської державності”, — каже Андрухович.
З початком повномасштабної війни “Московіада” набула нового дихання — її перекладають і ставлять у театрах Європи. У Чехії, зокрема, вистава за мотивами роману стала хітом празького театру X10.
Сам роман читають як написаний «ніби сьогодні», адже його саркастична, гротескна деконструкція Росії як імперського простору знову опинилась у центрі культурної боротьби.
Вихід із матриці — це особиста справа
Андрухович говорить про російську ментальну матрицю як глибоку й не до кінця усвідомлену проблему українського суспільства:
“Більшість українців досі в ній. Вийти — можна тільки індивідуально або в малих спільнотах. Але перемога у війні — це ключова умова для цього виходу”, — переконаний автор.
На думку письменника, попереду — роки спротиву не тільки зовнішній агресії, а й внутрішнім викликам, зокрема зростанню мовної напруги, яку Росія намагається провокувати зсередини.
Станіславський феномен: як з режимного міста виникла мистецька аномалія
Андрухович також згадує про феномен 90-х — мистецьке пробудження Івано-Франківська, яке виникло на тлі розпаду СРСР. Місто, яке ще донедавна було закрите через оборонні підприємства, стало осередком потужної мистецької енергії.
“Це було місто без особливого характеру. Але раптом — надзвичайна концентрація творчих людей на квадратний кілометр. Ми мали потребу бути разом, творити разом”, — згадує Андрухович.
Згодом цей рух набуде назви “Станіславський феномен” і стане культурною візитівкою міста.
Повну версію розмови дивіться на YouTube-каналі Ukraїner:
Підписуйтесь, щоб частіше бачити наші новини.
Головне фото: знімок екрана з розмови у межах проєкту “Що далі?”, що виходить на Ukraїner.
Читайте також: Кафе, де черги не зникають понад півстоліття: репортаж франківської «Пиріжкової» зсередини
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87