У 18 столітті на картах Станиславівської фортеці було позначено вісім криниць, із яких мешканці брали питну воду. Чотири з них були розташовані на ринковій площі — у кожному з його кутів. Сьогодні ці криниці поступово повертаються з минулого, відкриваючи місту нові сторінки історії.
Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ покликаючись на книгу “Археологія середньовічного Івано-Франківська (Станиславова)”, автори – Марія Вуянко та Богдан Томенчук.
Одну з таких криниць — у південно-східному куті Ринку — археологи знайшли під час обстеження території. Її бетонні стіни свідчать про пізніші перебудови, адже спочатку криниця, найімовірніше, мала дерев’яні стіни. Рівень води у ній був виявлений на глибині 8 метрів.
Проте унікальна знахідка чекала дослідників восени 2001 року, коли в межах колишньої фортеці, біля Галицької брами, на сучасній вулиці Тринітарській, 5, під час будівельних робіт виявили збережену середньовічну криницю. Її виявили у котловані під майбутній житловий будинок. На глибині 2,5 м з’явилась квадратна дерев’яна конструкція зі стороною 1,6 м — типовий зруб із тесаних колод, тобто цямриння старої криниці.
Попри те, що її верхню частину частково пошкодили фундаменти будинку XIX століття, основа залишилася неушкодженою. Цей будинок свого часу «накрив» криницю й фактично зберіг її для сучасників. Археологи дослідили заповнення шахти до 6,5 м, а будівельники — ще на 2 метри, однак дна так і не виявили: криниця виявилася глибшою, ніж очікували.
Коли криницю відкрили, в ній була вода. Щоб продовжити будівництво, її довелось вичерпати. Заповнення складалося з чорної землі, залишків гнилих дерев’яних елементів і фрагментів неполиваної орнаментованої кераміки цегляного кольору. Після завершення досліджень шахту засипали 16 кубометрами бетону згідно з сучасними будівельними стандартами.
Цікаво, що неподалік — біля південно-східного кута площі — знайшли ще три схожі конструкції, але менших розмірів (до 1 м завширшки та до 1,8 м завглибшки). Археологи припускають, що це могли бути невдалі спроби копання криниць, поки не знайшли оптимальне місце — ту саму глибоку криницю біля Галицької брами.
Ця знахідка дозволяє краще уявити, як виглядали середньовічні водозабірні споруди в Станиславові. І хоча більшість таких об’єктів давно знищені або заховані під сучасною забудовою, кожна відкрита криниця — це ще один голос із глибини часу, що розповідає про життя міста кілька століть тому.
Головне фото – ілюстративне.
Читайте також: У Галичі знайшли унікальний Літургікон 1759 року: як він виглядає?
Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87