6 липня журналісти Інформатора відвідали одне з найбільших сіл Івано-Франківщини — Ямницю, де проживає понад 3 300 мешканців. У кількох кадрах показуємо, якою є Ямниця сьогодні.
Ділиться Інформатор Івано-Франківськ
Нині село дихає літом: вузькі вулички, квіти, що визирають з-за металевих парканів.
Вулиці села Ямниця
Маки червоні у селі Ямниця
Поблизу місцевого магазину хтось облаштував грядку, посадивши квасолю, горіх і яблуньку.
Посаджений горіх неподалік магазину в Ямниці
Погляд привертає трикутна стара криниця, що, ймовірно, збереглася з давніх часів. Поряд — дерево, на гілках якого вже визрівають перші горіхи.
Старовинна криниця у селі Ямниця
Прогулюючись селом, можна поласувати вишнями та черешнями — плодові дерева ростуть майже на кожному подвір’ї, а їхні гілки звисають просто над дорогою.
Сливове дерево в Ямниці
Гілка вишні
До Ямниці легко дістатися: комунальний транспорт курсує в обидва боки, а головна дорога — в хорошому стані. Село живе та розвивається, попри всі виклики.
Дорога у селі Ямниця
У Ямниці облаштовані сучасні зупинки громадського транспорту, є місця для відпочинку. Під мостом — невеличка водойма, яка додає селу особливої атмосфери.
Місце для відпочинку в Ямниці
Водойма в Ямниці
Історія Ямниці
Назва села, за відкритими джерелами, походить від слова «яма». Колись мисливці викопували ями-пастки, прикривали їх галуззям, так і виникли назви населених пунктів — зокрема, Ямниця та Ямна біля Яремчі.
Археологічні розкопки, проведені ще в 1886 році в урочищі Бійне, виявили сліди праісторичного поселення: знаряддя праці, фрагменти посуду, давнє кладовище. Знахідки датують пізнім палеолітом.
Будівля у центрі Ямниці
Першу документальну згадку про Ямницю датовано 1444 роком. Історики припускають, що поселення могло існувати ще до 1440 року. Село тривалий час належало до Галицького староства.
У минулому Ямниця зазнавала частих нападів татар, як і більшість сіл Покуття. Її мешканці брали участь у національно-визвольній боротьбі під проводом Богдана Хмельницького.
Під час Першої світової війни село було зруйноване. Тут відбулися зіткнення австро-угорської та російської армій. У червні 1917 року в Ямниці сталася одна з ключових битв Першої світової — Офензива Керенського. Події цієї битви детально описані в дослідженні історика Андрія Сміжака. Тоді австро-угорська армія зазнала поразки.
вулиця Рильського у Ямниці
З приходом радянської влади селяни чинили активний спротив. У лавах УПА перебували понад сто мешканців Ямниці.
Сучасність і промисловість
Поблизу Ямниці розташований один із найбільших промислових об’єктів регіону — Івано-Франківський цементний завод, який розпочав роботу ще у 1964 році. Підприємство виготовляє п’ять видів цементу, сухі будівельні суміші, гіпс, бетонні вироби, а також медичні гіпсові бинти.
Сьогодні Ямниця — типове приміське село. Більшість мешканців працюють в Івано-Франківську. Село має тролейбусне сполучення з обласним центром.
Видатні постаті
Ямниця є батьківщиною видатних прикарпатців.
Іван Смицнюк — народний герой, який двічі пішки ходив до Відня, щоб захищати права селян перед цісарем. У 1843 році за наказом управителя Михайла Шишковського його було жорстоко вбито.
Національний герой Дмитро Катамай — один із чільних діячів українського січового стрілецтва, редактор часопису «Громадський голос» (1911–1914), винахідник головного убору — «мазепинки».
Ще один герой — Василь Савчак («Сокіл»), член Проводу ОУН, керував спочатку Коломийською, а згодом Буковинською організацією. Загинув 20 жовтня 1950 року поблизу Шешор на Косівщині.
Головна святиня
У центрі села розташована головна святиня — греко-католицький храм Святого Миколая, збудований у 1932 році без жодного цвяха. На храмі встановлено дві меморіальні дошки — отцю Михайлу Федораку та з нагоди переходу громади до УГКЦ й 20-ї річниці виходу церкви з підпілля. Вівтар церкви зорієнтовано на схід, основна вісь має ухил на північ. Поряд — капличка, а в селі є ще кілька ротонд, хрестів та малих святинь.
Церква у селі Ямниця
Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.
Читайте також: Атмосферний фоторепортаж з рідної садиби Стефаника в селі Русів | унікальні фото
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87