У фондах Національного заповідника “Давній Галич” зберігається унікальна богослужбова книга — Мінея загальна 1680 року, що належить до колекції стародруків церкви Святого Івана Богослова села Дорогів Галицької громади.
Про це повідомляє Інформатор Івано-Франківськ з посиланням на допис заповідника.
Згідно з інформацією, книга надрукована у типографії Києво-Печерської Лаври ставропігії Константинопольської під час архімандрита Інокентія Гізеля, за патріарха московського Йоакима та царя Федора Олексійовича.
Основні характеристики видання:
- Розміри та матеріал: 27×18 см, папір; форзаци замінені;
- Графіка: орнаментовані літери та вставки до церковних свят;
- Стан збереженості: задовільний, відсутні титульні сторінки;
- Оправа: дерев’яна, обтягнена шкірою, із залишками металевих застібок.
Особливістю цього примірника є дарчі записи. На сторінках 1–5 зберігся запис від березня 1795 року про те, що Павло Пущок разом із дружиною Марією подарували книгу церкві Святого Воскресіння в селі Дорогів, купивши її за шість золотих при священнику Петру Салтіслевичу.
Записи у релігійній книзі Мінеї. Джерело фото: Facebook-сторінка Національного заповідника “Давній Галич”
На сторінках 182–199 є ще один запис про дарування книги Антонієм Чурбиновичем за часів пана Александра Ґідзінського, щоправда, цей запис погано зберігся.
Довідково:
Мінея (від грец. — “місячний») — у східному християнстві це богослужбовий збірник, що містить тексти богослужінь (молитви, піснеспіви, літургійні вказівки) на честь неперехідних Господніх і Богородичних свят, а також конкретних святих за днями й місяцями церковного року.
Існують місячні, загальні та святкові Мінеї. До них входять стихири, канони, кондаки, ікоси, засновані на візантійській традиції IX століття.
У давньоруській практиці Мінеї утвердилися з XI століття. Також під цією назвою відомі так звані четьї збірники — книги для домашнього чи келійного читання, які містять агіографічні, святоотцівські та духовно-повчальні тексти, розташовані за церковним календарем.
Більше новин Галича читайте за покликанням.
Читайте також: Дім з історією: традиційна опільська хата у “Давньому Галичі”
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87