В Івано-Франківську відбулися напружені громадські слухання щодо детального плану території (ДПТ) в межах вулиць Мельника, Сахарова, Чорновола та Січових Стрільців. Проєкт, що передбачає будівництво багатофункціонального кварталу з житловими будинками до 24 поверхів, новими корпусами для університету Короля Данила та масштабним ТРЦ на території колишнього заводу “Промприлад”, викликав шквал критики з боку місцевої громади. На слуханнях побували і журналісти Інформатора.
Із зали слухань пише Інформатор Івано-Франківськ
16 липня представник фірми-розробника ТОВ “Містоплан”, пан Віталій Коваленко, презентував франківській громаді своє бачення розвитку території в центрі міста, площею близько 30 гектарів. Дозвіл на розроблення та коригування детальних планів території Івано-Франківська міська рада ухвалила своїм рішенням ще 09.09. 2022 року. На громадські слухання (Інформатор анонсував дату слухання в статті від 1 липня) зібралось доволі багато людей, в кімнаті було тісно, гамірно і доволі гаряче від висоти градусу дискусії.
Архітектор запропонував перетворити промислові зони на сучасний міський простір, створити нові пішохідні зв’язки та сформувати “впізнаваний силует міста” за допомогою висотних будівель. Наголосив, що “Промприлад” вже є візитівкою міста, а подальший розвиток території базується на сучасній концепції “15-хвилинного міста”, де всі необхідні сервіси знаходяться в пішій доступності.
Проте ці ідеї не знайшли підтримки у присутніх мешканців. Головним каменем спотикання стала поверховість та майбутня щільність населення: лише на вулиці Січових Стрільців заплановано 346 квартир, а загалом за приблизними оцінками проєкт може додати центру міста близько 3000 мешканців та понад 1000 автомобілів. “Це Київ? Чи це Франківськ?” – лунало із зали у відповідь на плани звести 22- та 24-поверхові будинки в центрі міста.
Громаду турбували й цілком практичні питання: чи витримають старі комунальні мережі нове навантаження, де будуть паркуватися тисячі нових мешканців, та чи є у міста пожежні автомобілі з драбинами відповідного розміру для обслуговування таких високих будівель. Особливо гостро стояло питання відсутності у плані нових шкіл та дитячих садків. “Щоб втулити 24 поверхи, місце знаходять. А для того, щоб збудувати садочок, місця немає, так?” – обурювалися мешканці.
Та й сам порядок появи в місті висоток в місцях, де їх не мало бути (Ростислав Шпук, нагадав про зміни до генерального плану 2018 року, які обмежують забудову в історичній зоні 4-5 поверхами) викликав багато емоційних реакцій. “Шпаківня виросла перед очима. Я мию вікно, і мені жіночка говорить через вікно “у вас уютненько”, – ділилася досвідом життя у щільній забудові містянка.
Військовослужбовець, який приїхав у відпустку і взяв слово на початку, заявив, що забудова історичних вулиць є неприпустимою, і звинуватив ініціаторів проєкту в тому, що вони користуються відсутністю активної громадськості через війну. “Ми виступаємо проти багатоповерхової забудови цих місць. Геть руки від Шевченка, від вулиці Січових Стрільців!” – наголосив він, додавши, що потреби військових у житлі не повинні ставати прикриттям для таких проєктів.
Окремим блоком обговорення стала добудова нових корпусів для Університету Короля Данила висотою до 16 поверхів. Архітектор представив це як крок до збільшення освітнього потенціалу міста. Однак і ця ідея не знайшла підтримки: одна зі студенток зазначила, що університет не має такого високого рейтингу, щоб потребувати настільки масштабного розширення, і навпаки, активно рекламує себе через брак абітурієнтів.
“Це ше ніхто не погодив… “
У відповідь на критику директор департаменту містобудування та архітектури Орест Кошик зазначив, що детальний план території є лише “декларацією про наміри”, а всі технічні питання будуть вирішуватися на наступних етапах проєктування відповідно до чинних державних будівельних норм.
Слухання проходили у напруженій атмосфері, приміщення не могло вмістити всіх охочих долучитись, що викликало додаткове обурення. З рештою, громадські активісти висунули вимогу перенести слухання для більш підготовленого та прозорого обговорення. Серед пропозицій лунало провести наступну зустріч через два тижні, у приміщенні міської ради, в позаробочий час та за участі мера або його заступників. Присутні проголосували за перенесення слухань, проте конкретної дати поки не призначили. Тож на разі, доля одного з центральних кварталів Івано-Франківська залишається невизначеною.
Інформатор закликає містян не залишатись осторонь, долучатись до обговорень, висловлювати свою думку не лише в коментарях, а й наживо і таким чином впливати на життя рідного міста. Ваша активність має значення! Подивитись, як все відбувалось наживо, можна в записі прямого ефіру Інформатора з зали слухань:
Читати також: В Івано-Франківську запланували масштабне будівництво: де саме?
Підписуйтесь на нас в Google новинах, щоб не пропустити головне.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87