Сьогодні у затишній атмосфері прикарпатських осель оживають давні звичаї Святого Вечора, сповнені символізму та родинного тепла. Ці традиції передають з покоління в покоління, вони зберігають унікальну духовну спадщину краю. Інформатор ділиться своїми знаннями про особливості святкування Святого Вечора на Івано-Франківщині.
Пише Інформатор Івано-Франківськ
Підготовка до Святвечора
Під стіл кладуть сіно, що символізує ясла, в яких народився Ісус Христос. Святковий стіл накривають старою скатертиною, а на її кути підкладають копійки, гроші, сіно та часник. Гроші вважають символом достатку і добробуту.
На столі обов’язково мають бути три калачі, свічка та дідух. Дідух, виготовлений із соломи або необмолочених пшеничних колосків, є одним із головних символів Різдва – його використовують як прикрасу та оберіг.
Кутя – це головна страва Святвечора, яка символізує достаток, єдність родини та пам’ять про предків. За традицією, її готує старший чоловік у сім’ї. Напередодні вечері на стіл ставлять пусту тарілку та столове приладдя, вшановуючи пам’ять померлих.
Традиції на Святвечір
Перед вечерею запалюють свічку та читають молитву. Трапезу розпочинають із куті, яку куштують у порядку від найстаршого до наймолодшого члена родини.
Вставати зі столу без молитви і не загасивши свічку не можна. Зі столу після вечері їжу не прибирають, залишаючи її для померлих родичів.
Особливо цікава традиція для дітей: вони сідають під стіл і починають видавати звуки тварин – кукурікають, хрюкають чи мукають. У відповідь дорослі кидають їм дрібні гроші. Вважалося, що звуки, які імітують діти, вплинуть на добробут худоби: кукурікання обіцяє гарний приплід курей, мукання – молоко від корів.
Наприкінці вечері старший член родини задуває свічку. За народним віруванням, якщо дим від свічки йде до дверей, це вважали недобрим знаком, а якщо вгору – позитивним.
Інформатор бажає вам веселих свят!
Читати також: Кутя на Святвечір: рецепт та вартість інгредієнтів
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: informator.ivanofrankivsk@gmail.com
Телефонуйте за номером 096 989 60 87